Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

5 ciekawostek o Mikołajkach

6.grudzień 2019
5 ciekawostek o Mikołajkach

Byliście grzeczni? Jeśli tak, to z pewnością możecie liczyć na prezenty, ponieważ dzisiaj w Polsce obchodzimy Mikołajki! Oczekiwanie na niespodzianki umili wam nasz dzisiejszy artykuł, w którym przedstawimy 5 ciekawostek o święcie Świętego Mikołaja...

Prawdziwy Mikołaj

Prawdziwy święty Mikołaj urodził się około 270 roku w Patarze. Był jedynym dzieckiem pewnej bogatej pary, która bardzo długo starała się o dziecko. Od swych najmłodszych lat wyróżniał się pobożnością i ogromną wrażliwością. Od zawsze przejmował się niedolą bliskich, więc kiedy stracił rodziców podzielił się swoim majątkiem z tymi najbardziej potrzebującymi. Po pewnym czasie został biskupem Miry (współcześnie Demre). Legenda głosi, że potrafił czynić cuda... Jakie?

Pewnego razu swoimi modlitwami udało mu się uratować rybaków podczas gwałtownej burzy. Dlatego też został patronem marynarzy i rybaków. Kiedy zaś w okolicy zapanowała zaraza, usługiwał chorym narażając przy tym własne życie. Powiadają też, że święty Mikołaj wskrzesił trójkę ludzi, których hotelarz zamordował za nieuregulowanie rachunku.

Legenda o trzech córkach       

Kolejna znana legenda głosi, że pewien człowiek, któremu los nie sprzyjał, podjął trudną decyzję o sprzedaniu swoich trzech córek do domu publicznego. Kiedy święty Mikołaj dowiedział się o tym, jeszcze tej samej nocy zakradł się pod ich dom i przez komin wrzucił trzy sakiewki z pieniędzmi. Skiewki wpadły wprost do pończoch, które trzy córki pozostawiły przy kominku do wyschnięcia. Dlatego właśnie, w krajach, w których korzystano z kominów, tradycyjnie prezenty umieszcza się w bucikach i skarpetach. 

Bajkowy Mikołaj

Dzisiaj Mikołajki często są łączone z baśniową postacią Świętego Mikołaja. Kim on jest? To mieszkający w Laponii miły grubasek z białą brodą ubrany w czerwono-biały strój. Towarzyszy mu grupa elfów. W czasie Świąt Bożego Narodzenia wyrusza, w saniach ciągniętych przez renifery, rozdawać prezenty dzieciom na całym świecie.

Co kraj, to obyczaj

Nie w każdym kraju prezenty roznosi Święty Mikołaj. Na przykład we Włoszech, Francji i Niemczech obdarującymi są... jego kobiece odpowiedniki! Najbardziej zbliżona do mikołajowego pierwowzoru jest niemiecka Frau Berta, która do domów dzieci dostaje się kominem. Francuska Dame Abonde jest dobrą wróżką, która prezenty rozdaje na Sylwestra, a z kolei włoska la Befana to złośliwa wróżka, która lata na swej miotle z podarunkami dopiero w nocy z 5 na 6 stycznia. 

Santa Clause

Z pewnością każdy z nas słyszał kiedyś o postaci zwanej Santa Clause lub Father Christmas. Jest to angielski odpowiednik naszego Świętego Mikołaja, który prezenty rozdaje w wigilię Bożego Narodzenia. Tradycyjnie dzieci piszą do Santy listy swoich życzeń. Tak napisany list muszą wrzucić do kominka. Po co? No cóz, aby z pomocą dymu mógł dolecieć aż do nieba.

Szukasz drugiej połóweczki? Kogoś, komu możesz sprawić przyjemność i podarować świąteczny prezent? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu rankowym i poznaj kogoś takiego już dziś!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: