Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

36 pytań, które sprawi, że się zakochasz

4.wrzesień 2017
36 pytań, które sprawi, że się zakochasz

Chcesz się zakochać? Obojętne w kim, ważne, aby Ci odpowiadał? Serce nie sługa, powiadasz? Nic bardziej mylnego, możesz to wypróbować z pomocą Arthura Arona, który do procesu tworzenia związku dodał 36 interesujących składników.

Jak to się dzieje, że się zakochujemy? I jak to, że nie zawsze nastąpi to od razu, ale czasem nawet po 10latach znajomości? Wyjaśniają to badania amerykańskiego psychologa Arthura Arona, o którym być może jeszcze nie słyszałeś. Wymyślił własną teorię, która zakłada, że możemy zakochać się w kimkolwiek. Jak to możliwe?

Według Arona na początku najważniejsze jest wytworzenie bliskości pomiędzy partnerami, należy być otwartym również na raniące nas tematy. W tym celu ułożył zestaw 36pytań, których poziom trudności oraz zażyłości pomiędzy rozmówcami wzrasta z każdym kolejnym pytaniem. Podczas ostatniego, trzydziestego szóstego zadania, uczestnicy testu na miłość muszą patrzeć sobie w oczy, bez słowa, przez cztery minuty.

Test na szóstkę z plusem

Ochotnicy, którzy zgłosili chęć uczestnictwa w badaniu, przeprowadzonym w laboratorium, wierzcie w to lub nie, zakochali się w sobie i wzięli ślub. Jedną z testowanych była dziennikarka Mandy Len Catron, która pracowała w dzienniku New York Times. Jak sama twierdzi, naprawdę to działa. Test wykonała wraz z swoim kolegą z pracy, po czym napisała w jednym ze swoich artykułów „Być może was interesuje, czy się w sobie zakochaliśmy. Tak, zakochaliśmy. I choć trudno jest całą zasługę przypisać temu badaniu, dało nam ono możliwość rozpocząć związek, który chcieliśmy umyślnie rozpocząć. Spędziliśmy tygodnie w intymnym pomieszczeniu, które sami dla siebie tej nocy stworziliśmy i czekaliśmy co się stanie.” Na koniec dodała: „Nie kochaliśmy się. Jesteśmy zakochani, ponieważ sami się na to zdecydowaliśmy.”

Dowodem na to, dlaczego ludzie się zakochują, interesuje naukowców każdej dziedziny. W jednym się jednak zgadzają, proces zakochania ma w sumie 3 fazy.

Pożądanie

Pożądanie następnuje jako pierwsze i składa się z testosteronu i estrogenu.

Pociąg

Do drugiej osoby zaczne Cię przyciągać niewidzalna nić, będzie Cię pociągać swoim zachowaniem, wyglądem, po prostu będziesz mieć bzika na jego/jej punkcie.

Zakochanie

W tej fazie pojawia się miłość, nie będziesz myśleć o nikim innym niż o tej drugiej osobie. Piękne i zarazem niemożliwe do ogarnięcia dni, które spędzisz na wyobrażaniu sobie przyszłości oraz noce pełne westchnień, to właśnie zakochanie.

36 pytań

Dlaczego pojawiła się miłość?

Niby nasze procesy biologiczne tłumaczą nam dlaczego się tak czujemy, ale nie tłumaczą dlaczego nagle pojawia się miłość. Miłość jest skutkiem, nie przyczyną. Jak dochodzi do wyboru partnera? Owszem, znów odpowiedzialność za to ponoszą nasi rodzice i dotyczy to zarówno wyglądu, jak i zapachu. Badania wykazały, że przy wyborze partnera/ki kierujemy się podobieństwem do matki lub ojca, zatem podobieństwem do twarzy, na które patrzeliśmy jako mali.

Podejście Arthura Arona po chwili zastanowienia zacznie wydawać Ci się coraz bardziej prawdziwe, nie zajmował się bowiem podobieństwem pomiędzy partnerami, ani ich hormonami, ale bliskością. Pytania nie powstały na postawie romantycznych historii miłosnych, stworzył je naukowiec w swoim laboratorium, w celu zbadania międzyludzkiej bliskości w ujęciu ogólnym.

Zestaw 36 pytań od Arthura Arona

Zestaw pytań podzielony jest na trzy części, każda z nich powinna zająć Ci piętnaście minut. Jedna z osób czyta pytanie, na które następnie oboje musicie odpowiedzieć. Jeżeli nie zdążycie w ciągu 15minut odpowiedzieć na wszystkie pytania, możecie pozostałe pytania przeskoczyć, albo wydłużyć czas na tyle, ile będziecie potrzebować. Odpowiadajcie bez pośpiechu, tempem typowym dla zwykłej rozmowy. Na koniec będziecie mieli zadanie do wyboru.

Część pierwsza

1.Gdybyś mógł zaprosić na kolację dowolną osobę. Kto by to był?
2. Czy chciałbyś być sławny? W jaki sposób? 
3. Czy przed rozmową telefoniczną powtarzasz sobie w głowie co powiesz? 
4. Czym jest dla ciebie "doskonały dzień"? 
5. Kiedy ostatni raz śpiewałeś w samotności? A kiedy komuś? 
6. Gdybyś mógł żyć 90 lat, czy wolałbyś zachować umysł czy ciało trzydziestolatka?
7. Czy masz jakąś teorię jak umrzesz? 
8. Wymień trzy rzeczy, które Ty i Twój partner macie wspólne? 
9. Z czego jesteś najbardziej wdzięczny w swoim życiu? 
10. Co byś zmienił w sposobie, w jaki zostałeś wychowany? 
11. Masz cztery minuty. Opowiedz w ciągu nich historię swojego życia z największą ilością szczegółów. 
12. Z jaką nową umiejętnością chciałbyś się obudzić jutro rano?

Część druga

1.Gdyby kryształowa kula mogła powiedzieć ci prawdę o tobie, o twoim życiu, przyszłości albo czymkolwiek innym, co by to było? 
2. Czy jest coś, o czym marzysz aby robić od dłuższego czasu? Dlaczego tego jeszcze nie zrobiłeś? 
3. Co jest największym osiągnięciem twojego życia? 
4. Co najbardziej doceniasz w przyjaźni? 
5. Co jest twoim najcenniejszym wspomnieniem? 
6. Jakie jest twoje najgorsze wspomnienie? 
7. Gdybyś wiedział, że w ciągu roku umrzesz, czy zmieniłbyś cokolwiek w swoim życiu? Dlaczego? 
8. Co dla ciebie oznacza przyjaźń? 
9. Jaką rolę odgrywają w twoim życiu miłość i uczucie? 
10. Podziel się pięcioma najbardziej pozytywnymi cechami twojego partnera. 
11. Jak bliskie i ciepłe są stosunki w twojej rodzinie? Czy uważasz, że twoje dzieciństwo było szczęśliwsze niż większości ludzi? 
12. Co sądzisz o swojej relacji z matką?

Arthur Aron

Część trzecia

1."My..." - powiedz trzy zdania o Was zaczynając w ten sposób każde. 
2. Dokończ zdanie: Chciałbym mieć kogoś, z kim mógłbym patrzeć na... 
3. Jaka informacja o Tobie była by ważna dla kogoś, kto miałby stać się Twoim przyjacielem? 
4. Powiedz partnerowi, co w nim lubisz. Bądź wyjątkowo szczery, ujawnij coś, czego nie powiedziałbyś osobie nowo poznanej 
5. Podziel się z parterem wspomnieniem kłopotliwego wydarzenia w Twoim życiu. 
6. Kiedy ostatnio płakałeś samotnie? A kiedy przed inną osobą? 
7. Powiedz partnerowi, co w nim już lubisz. 
8. Co, jeśli cokolwiek, jest zbyt poważnym tematem do żartów? 
9. Gdybyś dziś w nocy miał umrzeć, a wcześniej już nie zamienić słowa z nikim, jakich niewypowiedzianych słów byś najbardziej żałował? Komu ich nie powiedziałeś?
10. Uratowałeś z pożaru domu wszystkich najbliższych i zwierzęta. Możesz jeszcze raz wejść do niego by wynieść jedną rzecz. Co to będzie? 
11. Śmierć którego z członków Twojej rodziny byłaby dla Ciebie największym przeżyciem. Dlaczego? 
12. Podziel się z partnerem osobistym problemem i poproś o radę. Później zapytaj, jak partner odebrał problem, który wybrałeś.

Kiedy odpowiecie na te pytania, waszym zadaniem będzie patrzeć w oczy partnera bez przerwy i bez słów. Gotowe.

Już wiesz, z kim chcesz odpowiadać na pytania z zestawu? Nie zapominaj, że w ten sposób możesz się z danym mężczyzną, czy kobietą, związać na całe życie.

Źródło: http://news.berkeley.edu/2015/02/12/love-in-the-lab/

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: