Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

3 ważne cechy życiowe, które zyskasz tylko dzięki medytacji

9.maj 2018
3 ważne cechy życiowe, które zyskasz tylko dzięki medytacji

Każdy o niej słyszał, lecz nie każdy zdecydował się wypróbować. My jednak postaramy się dzisiaj wszystkich przekonać, że medytować naprawdę warto!

Człowiek medytuje najczęściej wtedy, kiedy potrzebuje się wyciszyć i odpocząć. Dharma – Buddyjska nauka o pozbywaniu się przeszkód. Buddyjskie nauki nie skupiają się tylko na usuwaniu symptomów zmartwień, ale starają się też usunąć ich przyczyny. W większości przypadków, główną przyczyną naszych problemów są nasze własne myśli. Z drugiej strony, z tego samego źródła wywodzi się nasze szczęście. Większość ludzi nie potrafi zrozumieć, że kluczem do harmonii ducha jest praca nad własnymi myślami (np. właśnie poprzez medytację). Pozbyliby się w ten sposób swoich problemów, które tylko pozornie wydają się mieć swoje źródło w świecie zewnętrznym. Buddyzm jest jedną z najskuteczniejszych metod na to, aby człowiek czuł się szczęśliwy i spokojny.

Podczas medytacji nasze myśli i emocje odlatują niczym chmury, które przelatują, zostają po to, by po chwili odejść w niepamięć. Zarówno te dobre i przyjemne, jak i bolesne – wszystko przychodzi i odchodzi. Medytacja uczy nas „być tu i teraz”. Pomaga nam w tym, aby nasz umysł mógł odpocząć i skupił się na teraźniejszości.

Co osiągniesz dzięki medytacji?

Wytrwałość to bardzo cenna umiejętność, którą z pomocą medytacji uda Ci się opanować. Czasami bowiem możesz medytować całą wieczność i nie odczuwać żadnej zmiany, a kiedy indziej zaś do osiągnięcia błogiego stanu spokoju wystarczy zaledwie 5 minut.

Kolejną cechą , którą rozwija medytacja jest jasność umysłu, czasem też nazywana czystością duszy. Zdobywamy umiejętności samooceny i świadomość kierunku w którym zmierzamy. Uczymy się, by nie osądzać innych, myśli i emocje pojawiają się w naszej głowie, a my je widzimy takie jakimi są, nie takimi jakimi chcielibyśmy, aby były. Dzięki medytacji zaczynamy lepiej rozumieć sami siebie.

Trzecią cechą jest oczywiście spokój ducha. Medytacja potrafi przemienić każdego nerwusa i neurotyka w potulnego baranka. Oprócz tego warto wspomnieć, że liczne badania wykazały pozytywny wpływ medytacji na nastrój człowieka i jego pamięć. Regulana medytacja potrafi też obniżyć poziom stresu. 

medytacja

Przygotowanie do medytacji

  • możesz zacząć od razu, tu i teraz, nie potrzebujesz żadnych specjalnych przygotowań, tylko samego siebie.
  • przygotuj sobie plan – zaplanuj porę dnia, kiedy będziesz medytować.
  • ustal czas – możesz medytować 10 minut lub 2 godziny, ale ustal konkretny czas, który następnie (z biegiem czasu) możesz przedłużać.
  • środowisko, w którym będziesz medytować, powinno być zwyczajne, bez żadnych rzeczy, które mogłyby cię rozpraszać. Możesz jedynie przygotować sobie np. świeczki zapachowe. Medytować możesz również na świeżym powietrzu, po prostu gdziekolwiek zapragniesz i gdzie wies, że będziesz się czuć dobrze.
  • weź poduszkę, na której będziesz siedzieć
  • na koniec przygotuj sobie minutnik lub inne urządzenie, które przypomni ci o końcu medytacji.
  • najlepiej będzie jeśli zaczniesz medytować w większym gronie osób (z partnerem lub w grupie).

Teraz już znasz podstawy medytacji i wiesz od czego zacząć. Inne miejsce gdzie możecie uzyskać cenne informacje jak zacząć medytować, jak prawidłowo siedzieć, jaką przybrać pozycję, jak oddychać i jak zapanować nad własnymi myślami, znajdziesz w książce Jak medytować? pisarza Pemy Chödröna, z której czerpaliśmy informacje i inspirację do dzisiejszego artykułu.

Nie masz partnera? Szukasz kogoś, z kim mógłbyś medytować? Zarejestruj się na portalu randkowym i znajdź kogoś z Lublina, Wrocławia, Szczecina, czy Bydgoszczy.

[Lil]

Źródło: Chödrön, Pema. Jak medytować?. Synergie Publishing SE, 2013.

Udostępnij ten artykuł na: