Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

3 podstawowe czynniki emocjonalne w związku

6.kwiecień 2021
3 podstawowe czynniki emocjonalne w związku

Czy wiesz, czym są emocje i jaki mają one wpływ na nasze życie i związki? Potrafisz w odpowiednim momencie nad nimi zapanować? Chcesz się dowiedzieć więcej? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł!

Czym są emocje?

Emocje to stan psychiczny, który najróżniejsi psycholodzy i obserwatorzy próbowali nazwać. Już w 1972 roku, jeden psycholog – Paul Ekman 0 rozróżnił i nazwał w sumie sześć emocji, które określił jako podstawowe. Należą do nich te najbardziej oczywiste: złość, strach, szczęście, smutek, obrzydzenie i zaskoczenie. Lista emocji zaczęła się stopniowo zwiększać, aż pojawiły się na niej kolejne, równie ważne codzienne emocje: zadowolenie, duma, wstyd, podniecenie, rozbawiene, ale też rozpacz. Powstało także tzw. koło emocjonalne, które pokazało w jaki sposób kombinować ze sobą różne emocje i ich zależności. W 1980 roku psycholog Robert Plutchik, stworzył definicję koła emocjonalnego. Wskazał na zależności między nimi i podzielił je na grupy – szczęście kontra smutek, strach konta gniew, odrzucenie kontra wiara i jako ostatnie z ośmiu emocji – oczekiwanie kontra zaskoczenie. Naucz się więc używać emocji w taki sposób, aby były Ci pomocne, a nie aby raniły Ciebie i Twych bliskich.

3 podstawowe czynniki emocjonalne

Przeżycia subjektywne

Przeżywanie wydarzeń a następnie emocji z nim związanymi jest dla każdego subjektynym odczuciem. Nie każdy cieszy się tych samych rzeczy, w taki sam sposób. Dotyczy to złości, zdenerwowania, smutku oraz radości. Reakcje mogą być delikatne, ale mogą też być nad wyraz agresywne. Dodatkowo emocje mogą się łączyć i przeplatać. Kiedy na przykład pójdziesz na ważne spotkanie albo wybierzesz się w daleką podróż, będziesz odczuwać zdenerwowanie i podniecenie jednocześnie. Emocje mogą następować po sobie, ale mogą też nagle zniknąć wszystkie. Różne rodzaje emocji mogą się przeplatać również podczas pierwszej randki. Będziesz z jednej strony ciekawy, podekscytowany, ale też przesadnie zdenerwowany i zestresowany.

Reakcja fizyczna

Reakcje dotyczące naszych emocji mogą również objawiać się w sposób fizyczny. Twoje tempo może przyśpieszyć, ręce zaczną się pocić, ale możesz też odczuwać w brzuchu tzw. motylki. Twój system nerwowy na podstawie emocji potrafi ujawnić się pod postacią najróżniejszych reakcji ciała.

Reakcja ekspresywna

Każdy z nas posiada tzw. inteligencję emocjonalną. Jest to zdolność rozumienia emocji otaczających nas ludzi. Ważna jest przede wszystkim mowa ciała. Usta mogą kłamać, ale nasze ruchy - nigdy. One zawsze zdradzą prawdę. UWAGA! Istotną rolę odgrywają też różnice kulturowe.

Wpływ emocji na związek

Kiedy pojawią się kłótnie, zwróć uwagę w jaki sposób zwracacie się do siebie nawzajem. Niektóre słowa pod włpywem emocji mogą być wyjątkowo bolesne, dlatego oboje musicie być niezwykle ostrożni i unikać słów, które mogłyby wywołać negatywne emocje. Jeśli wiesz, że jakie słowa mogą wywołać konflikt, postaraj się ich unikać. Naucz się mówić prosto z serca, ale bez gniewu, przekleństw i obrażania. 

Jakie emocje mają najbardziej negatywny wpływ na związek?

Obawa

Albo też tzw. ciągłe wrażenie, że zrobiłeś coś nie tak. Zapomniałeś o rocznicy, nie wyprasowałeś koszul, nie umyłeś naczyń itd. Tego typu obawy są częścią związku i są całkowicie normalne, choć oczywiście mają też swoje granice. Jeśli twoje obawy nie dają ci spokoju, lepiej szczerze porozwawaj o tym z partnerem.

Złośliwość

Partner albo partnerka, próbuje ci coś wytłumaczyć, a ty patrzysz na niego nieobecnym wzrokiem i myślisz sobie swoje. Albo wtedy, kiedy szuka czegoś naprawdę ważnego, a ty, choć dokładnie wiesz, gdzie się to znajduje - nie chcesz mu/jej pomóc. Takie zachowanie zdecydowanie nie wpływa dobrze na związek.

Wyrzuty

Wybierzesz się na zakupy a zamiast nowego młynka do kawy kupisz swój ulubiony perfum, przychodzisz do domu, a partner zacznie robić ci z tego powodu wyrzuty. Następnym razem, zamiast udawać, że go/jej nie słyszysz, zastanów się - czy on/a przypadkiem nie ma racji? Nie daj mu/jej powodów do kolejnych uzasadnionych wyrzutów. Nie myśl tylko o swoich potrzebach, tworzycie przecież jeden zespół. Tu nie ma miejsca na wieczny egoizm.  

Wciąż szukasz partnera/ki? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i znajdź kogoś już dziś!

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: