Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

15 sposobów na udany rok szkolny

31.sierpień 2018
15 sposobów na udany rok szkolny

W poniedziałek rozpocznie się nowy rok szkolny, dlatego w dzisiejszym artykule udzielimy wam kilku rad, jak sprostać wyzwaniom, które ze sobą niesie.

Masz w domu ucznia? Być może nawet pierwszoklasistę? Zatem to całkiem normalne, że nie wiesz czego oczekiwać i jesteś pełen/pełna negatywnych jak i pozytywnych emocji. Nie ma nic bardziej wymagającego od początku roku szkolnego. Nie zapomnij o tym, że Twoje dzieci również mogą się bać, lub wręcz odwrotnie, być entuzjastycznie nastawionym i cieszyć się, że będą mieć nowych znajomych i nowych nauczycieli. Nie tylko dzieci, ale też rodziców czeka zmiana trybu życia. Będziecie musieli zacząć lepiej organizować swój czas, abyście mieli czas na wszystko, w tym również na zadania domowe.

Kilka rad od nauczycieli:

Przeczytaj tych kilka drogocennych rad nauczycieli, które pomogą Ci odpowiednio przygotować Twoje dziecko na nowy rok szkolny.

Sen

Na kilka dni wcześniej warto zacząć zasypiać o regularnych porach i nauczyć się budzić na czas. Według nauczycieli to podstawa, do przygotowania dziecka na pierwszy dzień szkoły i obniżenie związanego z nim stresu.

Uczenie

Jeżeli masz już pierwszą klasę za sobą, skup się na uczeniu. Nie musisz wymyślać nic specjalnego, postaraj się uczyć dziecko poprzez zabawę. Pokaż mu, że istneje wiele ekscytujących możliwości na nauczenie się nowych rzeczy.

Odprowadzanie

Odprowadzanie mniejszych dzieci do szkolnych ławek pomoże im w lepszej adaptacji, będą się czuć pewniej. Jeśli wpólnie przejdziecie się po szkole, do której będzie uczęszczać, zniknie stres związany z nowymi doświadczeniami.

Zakupy

Ważne jest, aby uczeń był obecny podczas kupowania szkolnych akcesoriów. Nawet jeżeli nie odpowiada Ci wybrany przez dziecko wzór na piórniku, to ono a nie Ty będzie z niego korzystać. Pozwól mu przejąć odpowiedzialność za kilka rzeczy, możesz ewentualnie przedyskutować z nim plusy i minusy wyboru, którego dokonało. Możecie też pójść na kompromis, na przykład Ty wybierzesz rodzaj plecaka a dziecko jego wzór.

Pytania

Na początku unikaj pytań typu: „Jak było w szkole?”, Ciebie też w dzieciństwie z pewnością denerwowały. Oczywiście musisz okazywać zainteresowanie, nie możesz pozostać obojętny. Zadawaj konkretne pytania.

Zadania

Pomagaj swojemu małemu uczniowi z zadaniami domowymi. To bardzo dobry sposób na okazanie zainteresowania szkołą i podkreślenie jej wagi w życiu dziecka.  

Zajęcia pozaszkolne

Nie unikaj zajęć organizowanych poza szkołą, to bardzo dobry sposób na integrację z innymi członkami szkolnej społeczności. Możesz się wiele dowiedzieć o szkole oraz kolektywie, do którego wkracza Twoje dziecko, jak również o pozostałych rodzicach i ich powiązaniach.

Miej oczy otwarte

Kontroluj zmiany w zachowaniu swojego dziecka. Tylko Ty wiesz najlepiej, które zachowania są dla niego normalne, a które są sygnałem świadczącym o problemie. W ten sposób poznasz, czy Twoje dziecko zaadaptowało się w nowym środowisku i czy wszystko jest w porządku.

Czytanie

Jak najlepiej spędzić czas z dzieckiem? Wspólne czytanie, nie tylko będzie miało korzystny wpływ na edukację dziecka, ale też pozwoli wam na spędzenie razem większej ilości czasu.  

Komunikacja

Nie tylko w związku komunikacja jest podstawą, również w tym przypadku jest najważniejsza. Regularne rozmowy z dzieckiem i kontakt z jego nauczycielami są niezbędne. Nauczyciel może zwrócić uwagę na problemy ucznia, czy to uczuciowe, czy społeczne. Tak samo Ty, masz za zadanie informować nauczycieli o tym, co się dzieje. Niektóre wydarzenia mogą mieć zły wpływ na zachowanie Twojego dziecka, na przykład: rozwód, poważna choroba lub śmierć bliskiej osoby, ale również znalezienie przez Ciebie nowej pracy.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego i nie tylko – rady dla rodziców:

Postawy rodziców na początku szkolnego roku są różne. W każdym przypadku jednak, konieczne jest, aby Twoje dziecko już od pierwszego dnia było pewne siebie.

Przedszkole

Przedszkole to początek czegoś zupełnie nowego. Musisz dać dziecku czas na odnalezienie się w nowej sytuacji. Z pewnością pocieknie kilka łez, dlatego musisz pamiętać o dotrzymywaniu obietnic, takich jak np.: „Przyjdę po Ciebie po obiedzie.”. Kiedy dziecko się przyzwyczai, możecie zacząć cieszyć się na wszystkie nowe rzeczy, które jeszcze na was czekają.

Przedszkolaki

Prawdopodobnie to będzie pierwsze spotkanie Twojego dziecka z formalnym „szkolnym” kolektywem. Zajdą pewne zmiany, będzie konkretnie ustalona pora posiłków oraz drzemek. Z początku dziecko może z tym mieć pewne problemy. Musi jednak mieć czas aby przyzwyczaić się do nowego trybu życia, może to być skomplikowany proces. Jeśli pojawi się jakikolwiek problem, nie bój się rozwiązać go wraz z nauczycielem.

Pierwsza, druga i trzecia klasa

Jak już wspomnieliśmy początki mogą być dla dziecka trudne. Będzie mu brakować mamy lub znajomych z przedszkola. Niektórzy mogą również być smutni ze zmiany nauczyciela.

Czwarta, piąta i szósta klasa

W tym wieku dziecko ma wrażenie, że szkoła nalezy do niego i nic go już nie może zaskoczyć. Mogą jednak mieć problem z przyzwyczajeniem się do nowego trybu nauczania. Nie będzie już tak lekko. Musisz pilnować dziecka w tym wieku przez cały rok, pod koniec roku szkolnego nie uratujesz już sytuacji.

Nowa szkoła

Jeżeli się przeprowadziliście, musisz nową trasę do szkoły kilkukrotnie przejść i porządnie się jej przyjrzeć. Jeśli będziesz mieć możliwość, poznaj jak najwięcej ludzi z okolicy, najlepiej również posiadających dzieci chodzące do szkoły, do której będzie uczęszczać Twoje dziecko.

Wyprawka pierwszoklasisty:

o   Tornister

o   Piórnik

o   Woreczek na buty

o   Buty na zmianę

o   Teczki i zeszysty A4

o   Zeszyty (w cienkie linie, czerwone i niebieskie)

o   Ołówek i pióro (najlepiej od razu po 2 sztuki)

o   Mazaki

o   Kredki ołówkowe i świecowe

o   Nożyczki, gumka, temperówka

o   Klej

o   Worek na wf

o   Blok rysunkowy, blok techniczny (biały i kolorowy)

o   Farby plakatowe + pędzle różnej wielkości

o   Bibuła kolorowa

o   Plastelina

Każda szkoła ma inne wymagania, dlatego kupując wyprawkę przede wszystkim stosuj się do tego, czego od pierwszoklasisty będzie wymagać jego szkoła.

Życzymy Twoim dzieciom sukcesów w nowym roku szkolnym, wiele wspaniałych przygód, a  przede wszystkim samych piątek i szóstek

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: