Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

13 sposobów na zdrowy metabolizm

14.grudzień 2020
13 sposobów na zdrowy metabolizm

Metabolizm to więcej niż tylko proces spalania kalorii. Musisz wiedzieć, że jego szybkość, funkcjonalność i efektywność zależy od wielu różnych czynników. Jakich? O tym w dzisiejszym artykule!

Twój metabolizm jest przyzwyczajony do zróżnicowanych pokarmów oraz do odpowiedniej ilości snu. Tylko „z pomocą” genów niektórzy mają szybszy metabolizm niż inni. Z pewnością sam/a znasz takiego szczęśliwca, który może zjeść cokolwiek, na co ma ochotę, i pozostanie szczupły. Istnieją jednak sposoby na to, aby Twój metabolizm pracował choć trochę szybciej niż do tej pory.

Jedzenie częściej w mniejszych ilościach

Zamiast trzech dużych posiłków w ciągu dnia, zacznij jeść pięć lub sześć mniejszych. Jeśli myślisz, że jedząc więcej w większych odstępach czasu – schudniesz, jesteś w błędzie. Zjedz coś mniejszego co 2-3 godziny, Twój organizm nie będzie mieć szansy zwolić, dzięki czemu przyśpieszą procesy trawienne.

Odpowiednia ilość płynów

Nie raz wspominaliśmy o pozytywnym wpływie kawy na naszy organizm. Korzystaj z jej wspaniałych właściwości do pobudzenia swojego ciała i metabolizmu. Oczywiście nie chodzi o kawę mrożoną, którą możesz kupić w sklepie spożywczym – ta nie ma żadnych pozytywnych właściwości. Najlepiej działa dobrej jakości espresso. Ważne jest też reguralne uzupełnianie płynów w postaci czystej wody lub herbatek ziołowych.

Herbata zielona

Herbata zielona zawiera antyoksydanty, które poprawiają Twój ogólny stan zdrowia. Przyśpiesza również metabolizm. Oczywiście aby procesy trawienne wskoczyły na wyższe obroty nie wystarczy jedna filiżanka dziennie, będziesz ich musiał wypić o wiele więcej. Na rynku istnieje wiele rodzajów herbaty zielonej, niektóre są połączone z innymi ziołami, które mają dodatkowe działanie detoksykacyjne, odwadniające i oczyszczające.

Pij wodę z cytryną

Zaraz po przebudzeniu, wypij szklankę przegotowanej wody z cytryną. Oczyszcza układ trawienny i uruchamia procesy trawienne. Woda powinna być letnia, aby ciało nie doznało szoku, jeśli jednak nie masz problemów z piciem zimnej, nie powinna ona zaszkodzić. Woda z cytryną działa cudotwórczo na organizm, nie tylko dlatego, że jest bogatym źródłem witaminy C, ale też zabrania zatrzymywaniu się wody w organizmie.

Nie unikaj śniadania

Śniadanie to dla Twojego ciała sygnał, aby metabolizm zaczął pracować już od rana. Jeżeli odpuścisz sobie śniadanie, będziesz mieć przez cały dzień uczucie głodu. Jedz zdrowe cukry.

Jedz ryby

Zjedzenie łososia, tuńczyka i innych ryb obliża wysokość leptinu, dzięki czemu Twój organizm będzie odkładać mniej tłuszczy.  

Nie przejmuj się dietą

Jedz odpowiednio dużo kalorii w ciągu całego dnia. Dieta i głodowanie nie zadziałają. Jeżeli dostarczysz swojemu organizmowi mniej kalorii niż potrzebuje, Twój metabolizm spowolni,  rozpoczne coś w rodzaju trybu oszczędzania i zamiast spalać zacznie jedzenie odkładać

Jajka i proteiny

To najlepszy sposób na pobudzenie metabolizmu. Proteiny zawarte w jajkach są bardzo ważne dla procesów trawiennych. Obojętne w jakiej formie będziesz je konsumować, jednakże najlepsze są te, ugotowane na twardo. Idealnym rozwiązaniem będzie również wymieszanie ich z płatkami namoczonymi w wodzie i upieczenie, tak jak muffiny. Poszerz swoje przepisy, przepisami z jajek. Nie znudzą Ci się tak szybko a będą dostarczać Twojemu ciału potrzebne proteiny.

Przyprawy

Przyprawiaj jedzenie. Dobrze doprawione potrawy przyśpieszając procesy trawienne aż o 20 % i to już do pół godziny po ich zjedzeniu. Jeżeli dodasz odrobinę papryczki chilli, Twoja potrawa zyska na smaku a Ty przy okazji przyśpieszysz metabolizm.

Jedz przekąski

Znajdź rano czas na przygotowanie dla siebe przekąsek. Nie ma nic gorszego niż to, kiedy dopadnie Cie głód gdzieś w podróży a w pobliżu znajdują się tylko „pachnące” fastfoody czy piekarnie. Najlepszym rozwiązaniem jak pobudzić metabolizm do działania jest przygotowywanie sobie przekąsek samemu. Unikniesz w ten sposób niezdrowego jedzenia.

Dbaj o mięśnie

Nie musisz od razu stać się kulturystą, ale dbanie o mięśnie i budowanie nowych to jeden z najpewniejszych i najlepszych sposobów na przyśpieszenie metabolizmu. Na początek codziennie rano ćwicz, lub chociaż postaraj się zrobić kilka przysiadów. Możesz też podnosić ciężarki, jeśli ich nie masz, użyteczne będąna przykład butelki z wodą. Dzięki temu Twoje ciało dostanie się do trybu spalania już od rana a Ty będziesz mieć więcej energii przez cały dzień. Chcesz biegać? Ustal sobie poranną trasę w zależności od czasowych możliwości.

Miej swój plan treningowy

Ustal sobie dzień, lub dni, kiedy będziesz chodzić na spacery czy poświęcać się jakiemuś sportu. Postaraj się przekonać do regularnych ćwiczeń. Możesz zaplanować swój plan dnia ze szczegółami. Twój plan treningowy daj na widoczne miejsce, najlepiej tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu. Tak, niektórzy mogą wybrać kuchnię i lodówkę.

Wiesz, że...

Poruszanie nogami, bawienie się ołówkiem, żucie gumy bez cukru, uderzanie palcami do stołu i inne tego typu aktywności wymagają wykorzystania energii, zatem nerwowi ludzie w ciągu dnia mogą spalić aż 500 kalorii, a niektórzy nawet jeszcze więcej.

Nie masz jeszcze partnera/ki? Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i umów się na pierwsze spotkanie!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: