Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

13 domowych sposobów na przeziębienie

5.listopad 2020
13 domowych sposobów na przeziębienie

Dopadło cię przeziębienie? Szukasz najlepszego sposobu, aby się z nim uporać? W takim razie czytaj dalej, bowiem w naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy te najlepsze domowe sposoby naszych babć na pokonanie przeziębienia!

Dużo pij! Jeżeli czujesz się przeziębiony, masz lekki kaszel i katar należy zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, pomagają one odetkać drogi oddechowe i zmniejszają potrzebę kaszlu. Odpowiednie nawodnienie, oczywiście za pomocą ziołowych naparów i herbaty, różnego rodzaju zup, owocowych lub warzywnych syropów, wzbogaci nasze ciało w witaminy, których nam brakuje podczas choroby. Istnieje dużo „babcinych przepisów” na przygotowanie syropów, rosołków i herbat. Kilka z nich znaleźliśmy i umieśliciśmy w tym artykule.

Herbata ziołowa na kaszel

Kiedy pomieszacie kwiat lipy, liście babki lancetowatej, kwiat czarnego bzu i skruszone,  suszone owoce dzikiej róży otrzymacie ziołowy syrop na kaszel. Wystarczy zalać 2 łyżeczki tej mieszanki gorącą wodą i zostawić na 15 miniut do zaparzenia. Do posłodzenia możecie użyć miodu.

Herbata cebulowa na kaszel

Cebula to coś wspaniałego nie tylko do przyprawienia gulaszu. Pokrój dwie obrane cebule, zalej pół litrem wody i gotuj przez 15 minut na słabym ogniu. Gotowy napój możesz osłodzić miodem. W trakcie gotowania możesz dodać także cynamon, imbir lub goździk. Ta mikstura przyniesie ulgę na kaszel i sprawi, że będziesz mógł normalnie oddychać.

Cudutwórczy orzech

Dwanaście ołupanych orzechów włoskich moczymy w pół litrze wody i zostawiamy na 4 godziny. Następnie wodę z orzechami gotujemy przez 30 minut, ciągle dolewając wody aby jej ilość wciąż wynosiła pół litra. Posłodzić możemy tylko i wyłącznie miodem.

Cebula idealnym sposobem na katar

Najlepszym rozwiązaniem na katar jest cebula. Wystarczy, że zostawimy ją pokrojoną na talerzyku obok łóżka. Idealny jest także syrop. Cebulę wystarczy zaparzyć, odstawić na chwilkę aby nie była zbyt gorąca i jeść łyżeczką. Tak przygotowaną cebulę można też dodać do herbaty.

Herbata imbirowa z cytryną

Imbir to bardzo aromatyczne byliny z charakterystycznym cierpkim smakiem. Należy do tych najbardziej znanych metod naturalnego leczenia. Imbir wykorzystuje się w leczeniu przeziębienia czy pierwszych oznak grypy, czyli m.in kaszlu, ponieważ ma antybakteryjne działanie i zwalcza wirusy. Imbirowa herbata z pewnością przypadnie Ci do gustu. Wystarczy obrać imbir ze skórki i pokrojony zalać gorącą wodą (ok. 90°C). Idealnym słodzikiem będzie, tak jak i w poprzednich przypadkach, miód. Możecie dodać również cytrynę. Imbir jest idealny na zimową porę, poprawia ukrwienie organizmu. Nie jest jednak odpowiedni dla kobiet w ciąży.

Sól na kaszel

Do trzech łyżkek soli dodaj mniej więcej 4 decylitry ciepłej wody i zamieszaj. Przelej to wszystko do większej miski, abyś mógł w niej maczać nos. Zaleca się zatkanie jednej dziurki, tak by wdychać roztwór drugą i tak na zmianę. Słoną wodę możesz kupić także w formie areozolu w aptece. Można to podawać zarówno małym dzieciom jak i niemowlętom. Oczywiście należy skonsultować to jeszcze z lekarzem lub farmaceutą. 

Syrop z babki lacetowatej

Kolejnym naturalnym sposobem na kaszel jest syrop z babki lancetowatej, który jest dodawany do wszystkich drogich leków dostępnych w aptekach. Używa się go uzupełniająco przy leczeniu przeziębienia i infekcji dróg oddechowych. Pomoże w odksztuszaniu i złagodzi ból.

Herbata z tymianku

Tymianek ma udowodnione działanie antybakteryjne, łagodzi kaszel i ułatwia odksztuszanie. W niektórych krajach jest oficjalnie uznawany jako lek na kaszel, infekcje dróg oddechowych i ostre zapalenie oskrzeli. Przepis na herbatę z tymianku jest bardzo łatwy. Do kubka z gorącą wodą dodajemy dwie łyżeczki rozdrobnionych liści tymianku i zostawiamy do zaparzenia na dziesięć minut. Aby zwiększyć skuteczność możemy dodać miód i cytrynę.

Lukrecja

Mowa o czarnej, słodkiej substancji, która ma troszkę dziwny smak. Używano jej już w czasach egipskich faraonów. Napój z lukrecji łagodzi kaszel. Jeżeli uda Ci się zdobyć korzeń, nie siekaj go lecz rozgnieć. Powstałą „kaszę” gotuj dopóki nie otrzymasz typowej dla lukrecji czarnej barwy. Zaleca się stosowanie jednej łyżeczki tej mikstury dwa razy dziennie.

Niedźwiedzie mleko

Przepis jest przeznaczony dla osób dorosłych. Najskutecznejszy jest na początkowe objawy przeziębienia, zanim jeszcze zdąży się to przerodzić w coś gorszego. Zagrzej 200 ml mleka, dodaj kieliszek rumu i 2 łyżki miodu. Wystraczy wypić maksymalnie 2 szklanki na wieczór aby poczuć różnicę. Ponieważ jest tam zawarty alkohol mikstury tej należy używać z rozwagą, tym bardziej w trakcie choroby.

Syrop miodowy

Miód jest obecny w medycynie od dawien dawna ponieważ świetnie radzi sobie z każdym rodzajem kaszlu. Jednak ludzie, którzy są na niego uczuleni zdecydowanie nie powinni ryzykować. Miód pomaga przy leczeniu bólu gardła, do pozbycia się kaszlu i innych podobnych dolegliwości, które nie pozwalają Ci bezboleśnie połykać. Syrop miodowy możesz zrobić sam. Do kubka daj parę łyżek miodu i dodaj sok z cytryny. Niektórzy dodają jeszcze rum.

Olej

Na suchy kaszel polecamy „opatrunek” z olejem. Należy namoczyć chustkę w ciepłym, lecz nie gorącym, oleju, do którego możemy dodać różne olejki eteryczne. Tak przygotowany „opatrunek” kładziemy na klatkę piersiową i plecy, owijamy igelitem i przykrywamy kocem na 20 do 30 minut. Jeżeli jednak kaszel będzie nas męczył przez dłuższy czas, konieczna jest wizyta u lekarza.

Miód i chrzan

Świeży chrzan zetrzyj i wymieszaj z taką samą ilością miodu. Tę mieszankę podjadaj co jakiś czas w ciągu dnia. W mniejszych dawkach może być także wykorzystywana do zachowania odporności. Miód i chrzan zawierają w sobie wiele witamin i minerałów, mają także działanie dezynfekcyjne i antybakteryjne.

Bomba witaminowa

Porządna bomba witaminowa zniszczy każdą bakterię. Przygotuj sobie miskę owoców, która będzie zawierać pomarańcze, kiwi i inne owoce. Możesz również spróbować czegoś innego na przykład kiszonej kapusty z oliwą z oliwek, pokrojoną cebulką, papryką i czosnkiem. Tak przygotowane warzywa zostaw na dwie godziny do przegryzienia. Jeść można samo lub podać do obiadu.

Rada na koniec:

Oczywiście, jak już wspomnieliśmy, jeżeli twój stan zdrowia nie ulegnie poprawie lub zacznie się pogarszać, koniecznie musisz udać się do lekarza specjalisty, który pomoże ci wyleczyć chorobę do końca. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest leczenie się tylko naturalnymi metodami, w pilnych przypadkach musimy sięgnąć po leki, które przepisze nam lekarz. Tym bardziej teraz, kiedy na całym świecie panuje epidemia - lepiej nie ryzykować! W końcu może się to skończyć tragicznie!

Kiedy epidemia już się skończy, wybierz się na kawę z kimś poznanym na naszym portalu randkowym. Jeszcze nie masz konta? Zarejestruj się już teraz ZA DARMO!

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: