Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

11 ciekawych zwyczajów sylwestrowych

30.grudzień 2019
11 ciekawych zwyczajów sylwestrowych

Sylwestra, czyli Samhain obchodzili w dawnych czasach już Celtowie. Od tamtej pory sporo się zmieniło i choć teraz wszyscy na świecie witamy Nowy Rok w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia, to związane z tym tradycje i przesądy są różne w wielu krajach.

Sylwestra, czyli dnia, w którym świętujemy nadejście Nowego Roku nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Musimy tu jednak wspomnieć o kilku podstawowych faktach.

Smok Lewiatan i wariujące komputery

Imię Sylwester ma swoje źródło w łacińskim imieniu Silvestris oznaczającym dzikiego człowieka, który żyje w lesie.

Podobno pierwszy Sylwester miał miejsce w 999 roku, w czasach panowania papieża Sylwestra II. Zgodnie z proroctwem Sybilli, w 1000 roku na Ziemię miał przybyć smok Lewiatan i spowodować koniec świata. Ponieważ jednak tak się nie stało, ludzie zaczęli bawić się, świętować i... to właśnie był początek znanych nam dzisiaj sylwestrowych zabaw. Tak swoją drogą, ilu z nas pamięta jak na Sylwestera 1999 roku krążyła plotka, że komputery mają zwariować? Cóż, jak widać - jaka doba, taka wizja końca świata .

Sylwestrowe przesądy i zwyczaje na świecie

Dawniej

Celtowie wierzyli, że Sylwestra nie powinno się obchodzić w pojedynkę, ponieważ dusza takiej osoby po śmierci trafi prosto do piekieł.

Nowa Zelandia

Tutaj ogłuszą cię nie tylko noworoczne fajewerki. W tym kraju zwyczajem jest uderzanie garnkami i patelniami tak, aby narobić jak najwięcej hałasu.

Argentyna

Chcesz na chwilę poczuć się jak w stadzie flamingów? Wybierz się na Sylwestra do Argentyny. Tam o północy wszyscy stoją na lewej nodze. Po co? Odpowiedź jest prosta: aby w Nowy Rok wejść prawą nogą!

Hiszpania

W Hiszpanii panuje słodki zwyczaj zjadania o północy 12 sztuk winogron – po jednej z każdym wybiciem zegara.

Polskie przesądy i zwyczaje

  • W Polsce do XVII wieku Nowy Rok nosił nazwę Nowe Latko. Co ciekawe, jeszcze do dziś, w niektórzych rejonach Polski można się spotkać się z tym określeniem.
  • Jeśli planujesz porządki, to lepiej zrób to 30 grudnia, albo poczekaj do Nowego Roku. W naszym kraju panuje przesąd, że sprzątanie w ciągu ostatniego dnia roku sprawia, że wyrzuca się z domu szczęście. Pamiętaj też, aby w twoim domu nie zabrakło płonącego ognia i świeżej wody – ma to zagwarantować pomyślność i bogactwo na nadchodzący rok.

  • Na Podhalu bogactwo miały zapewnić kieszenie pełne drobnych monet. Zgodnie z panującymi zabobonami monety należy też wrzucić do miski z wodą podczas wieczornej kąpieli.
  • Inny zwyczaj mówi, że jeżeli zapewnić sobie powodzenie w sprawach finansowych powinieneś przez cały rok nosić w portfelu łuski z wigilijnego karpia
  • Na Sylwestra nie mogło też zabraknąć miłosnych wróżb i przepowiedni. Podobno, pierwsze imię, które usłyszą panny na wydaniu po północy jest imieniem jej przyszłego męża.
  • Chcesz dowiedzieć się, co cię czeka w Nowym Roku? Uważnie przyjrzyj się bąbelkom w swoim szampanie. Jeśli będą duże i chaotyczne – spodziewaj się wielkich zmian, niespodzianek i romansów. Drobne i delikatne zaś są znakiem zdrowia i stabilizacji.
  • Dawniej wierzono, że kobiety przynoszą pecha, dlatego właśnie zwyczajowo pierwszym gościem w Nowym Roku musiał być mężczyzna.

Nowy Rok to czas na nowe plany i wyzwania. Zapisz swoje noworoczne postanowienia i postaraj się je spełnić. Jeśli jednym z Twych postanowień jest poznanie drugiej połówki - zarejestruj się już teraz ZA DARMO na naszym portalu randkowym i poznaj kogoś odpowiedniego. 

 Do Siego Roku! 

Źródła:

https://dokariery.pl/

https://www.tatento.pl/

[nk]

Udostępnij ten artykuł na: