Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

11 ciekawostek o kolorze oczu

27.październik 2020
11 ciekawostek o kolorze oczu

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Najczęściej jednak prawdę odkrywamy dopiero po lepszym poznaniu drugiego człowieka. Mimo to, wiemy na pewno, że w każdym powiedzeniu tkwi ziarnko prawdy...

Odrobina biologii

Jak to możliwe, że ludzie mają różne kolory oczu? Odpowiedzialne za to są nasze geny. Najnowsze badania udowodniły, że na to jaki będziemy mieli kolor oczu nie wpływa jeden gen, jak dotychczas sądono, ale kilka genów, a dokładnie trzy. Dwa z nich są naukowcom bardzo dobrze poznane, trzeci zaś nadal znajduje się w fazie badań. Dotychczas sądono, że brązowe oczy są kolorem „dominującym“, co oznacza, że mają pierwszeństwo przed „recesywnymi“ zielonym i niebieskim. Prawda jest jednak o wiele bardziej skomplikowana – każdy rodzic ma 2 geny, każdy z nich ma 2 warianty. Dziecko dziedziczy tylko jeden wariant z każdego genu obydwu rodziców. Przykładowo, pomimo tego, że kobieta ma zielone oczy, a mężczyzna brązowe, może się im urodzić dziecko z niebieskimi oczami.

Gen 1

Gen 2

Ostateczny
kolor

BB

ZZ

brązowy

BB

ZN

brązowy

BB

NN

brązowy

BN

ZZ

brązowy

BN

ZN

brązowy

BN

NN

brązowy

NN

ZZ

zielony

NN

ZN

zielony

NN

NN

niebieski

Gen 1 może mieć warianty brązowe (B) i niebieskie (N)

Gen 2 może mieć warianty zielone (Z) i niebieskie (N)

Brązowe oczy

Jak widać w tabelce powyżej, najczęściej wystupującym kolorem oczu na świecie są brązowe. Być może dlatego ludzie z brązowymi oczami wyglądają nam atrakcyjni i godni zaufania. Kolor brązowy wyraźnie podkreśla rysy twarzy. Osoby posiadające brązowe oczy są niezależne, otwarte, chętnie zawierają nowe znajomości i nie boją się nowych doświadczeń. Są to też ludzie kłótliwi, którzy kochają swoich partnerów i ich respektują. Bywają dość temperamentni i uparci. Jeśli pojawia się jakiś problem, szybko znajdują odpowiednie rozwiązanie. W bliskości człowieka z brązowymi oczami będziesz się czuć bezpiecznie i niezależnie od sytuacji, możesz się do niego zwrócić o radę i pomoc. 

Niebieskie oczy

Niebieskie oczy są symbolem młodości i piękna. Nie bez powodu jest to najbardziej z najczęściej kupowanych kolorów soczewek kontaktowych. Ludzie z niebieskimi oczami są skryci, nie zdradzają swoich uczuć, szczególnie ludziom, których znają krótko. Niebieskoocy często mają tendencję do ukrywania swojich problemów. Potrafią być chłodni. Jako dzieci byli wstydliwi i nieśmiali. Gdy mają problemy w relacjach międzyludzkich, wolą rozwiązać je spokojnie, rozmową, a nie krzykiem. Niektóre osoby z niebieskimi oczami potrafą dobrze manipulować innymi. Jasne niebieskie oczy są znakiem niepokoju. Ludzie z takimi oczami nieznoszą stereotypów.

Zielone oczy

Podobnie jak niebieskie oczy kojarzą nam się z niebem i morzem, tak zielone przywołują na myśl łąkę i las. Od osób z zielonymi oczami bije pozytywna energia rodem z przyrody. w nich siłę przyrody. Dla niektórych zielone oczy wydają się być niesamowicie interesujące a zarazem zagadkowe. Zielonoocy są przepełnieni energią, szybko uczą się nowych rzeczy. Są to osoby inteligentne i wytrwałe. To indywidualiści, którzy zawsze kończą to, co zaczęli. Pragną stałego związku, nie szukają jednorazowych przygód. Mają tendencje do nadmiernej zazdrości często nie liczą się z innymi i ich zdaniem. Osoby o zielonych oczach są szczere aż do bólu.

Szare oczy

Osoby o szarych oczach są bardzo podobne do tych o niebieskich oczach. Są uważani za cichych i skromnych. Cierpliwie czekają na swoją szansę, aby udowodnić swoje racje, ale ponieważ boją się odezwać, może się zdarzyć, że taka szansa wcale nie nadejdzie. Mimo wszystko, kiedy chcą, potrafią być niezwykle odważni. W miłości kierują się zasadą „wszystko albo nic”. Każdy związek traktują bardzo poważnie.

„Czarne oczy“

Czarne oczy, takie jak w tej znanej piosence Ivana i Delfina tak naprawdę nie istnieją. Chodzi o naprawdę bardzo ciemny odcień brązowego, dlatego potocznie nazywa się je „czarnymi”. Osoby o takich oczach są niezwykle tajemnicze, a zarazem temperamentne. Czarnoocy są temperamentni, odpowiedzialni, potrafią dotrzymać tajemnicy, ciężko pracują i stoją twardo przy swoim.

Czy wiesz, że...

  • Nowonarodzone dziecko ma niebieskie oczy, ponieważ nie znajduje się w nich jeszcze melatonina, która nadaje oczom barwę. Ostateczna barwa oczu kształtuje się około trzeciego roku życia dziecka. (W przypadku dzieci afrykańskich i azjatyckich, niebieskie oczy należą do rzadkości, większość dzieci rodzi się z brązowymi oczami, ponieważ mają wystarczająco melatoniny)
  • Nie ma na świecie dwóch osób o identycznych oczach
  • Każda osoba o niebieskich oczach ma swój własny specyficzny kod DNA.
  • Istnieją ludzie, którzy posiadają różne kolory oczu (heterochronia), tak jak syberyjski husky. Możne się też stać, że człowiek będzie mieć połowę oka w jednym kolorze, a połowę w drugim.
  • Albinosi nie mają melatoniny, przez co ich oczy wydają się czerwone lub różowe. 
  • W ciągu całego życia tęczówka człowieka może się rozjaśniać lub przyciemniać.

Szukasz partnera/ki o konkretnym kolorze oczu? Zajrestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i poznaj kogoś takiego już dziś!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: