Pogoda nas w tym roku nie rozpieszcza. Ciągle pada i mimo tego, że na dworze świeci więcej słońca niż kilka miesięcy temu - nadal czujemy się zmęczeni i śpiący. Jak to możliwe? Co można zrobić, aby zyskać więcej energii? Dowiesz się z naszego dzisiejszego artykułu!
Już w latach 70. psycholodzy za głównego winowajcę utraty energii wskazali tzw. „nadmiar informacji”. A weźmy też pod uwagę, że wtedy nie było jeszcze internetu, ani mediów społecznościowych, dziś jesteśmy otoczeni wiadomościami ze wszystkich stron. Bombardują nas informacjami, które nie dość, że nie są nam do niczego potrzebne, to jeszcze – co udowodnione – wywołują lęki, stres, podcinają skrzykła i znacznie utrudniają realizację zamierzonych celów. Zdaniem naukowców współczesny człowiek wchłania dziennie aż 34 gigabajty danych – czyli 100 tysięcy słów. Jak możemy później w tym całym chaosie odnaleźć TYLKO to, co wartościowe? No właśnie.
Na co najmniej dwie godziny przed spaniem, powinieneś wyłączyć wszystkie ekrany z silnym światłem – telewizory, monitory, ale również smartfony i tablety. Zaburza ono produkcję melatoniny, pomagającej nam w zaśnięciu. Pozostałe światła w mieszkaniu powinny zostać na przynajmniej godzinę przed spaniem przygaszone. Jeżeli jednak nie masz wyboru – zmniejsz chociaż jasność ekranu.
Takie odświeżenie będzie idealne przede wszystkim na rano, ponieważ na wieczór energii już nie potrzebujesz. Kto ma czas, może pobudzić swój organizm do działania zimnym lub letnim prysznicem, kto ma go mniej, może chociaż opłukać twarz oraz oczy.
Dobrze rozpoczniesz poranek, ćwicząc, opłukując twarz wodą i jedząc śniadanie. Ruch poprawi Ci nastrój, ponieważ Twój organizm zacznie wytwarzać hormon szczęścia, dlatego zrób coś dla siebie już od rana! Będziesz mieć więcej energii na cały dzień.
W żadnym przypadku. Kawę powinieneś pić rano, lub w popołudniowych godzinach, maksymalnie jedną małą po obiedzie. Późniejsze picie kawy nie zapewni Ci spokojnego snu, wręcz przeciwnie. Zalecana dzienna dawka to 200-300mg kofeiny.
Prawidłowe odżywianie jest dla człowieka bardzo ważne, nie tylko aby utrzymać dobrą kondycję, wchłanianie witamin, minerałów i mikroelementów, ale również aby zyskać energię.
Z pewnością o ogromnym znaczeniu śniadania czytałeś już w wielu artykułach i uważasz, że powtarzamy w kółko to samo. Masz rację, ale powtarzamy to nie bez przyczyny. Śniadanie to podstawa, dzięki niemu masz energię na cały dzień. Dlatego, nawet jeżeli nie jesteś głodny, powinieneś coś zjeść tuż po przebudzeniu. Co więcej u śniadania nie musisz liczyć kalorii, lepiej jest zjeść większe śniadanie a mniejszy obiad i kolację. W ciągu dnia bowiem zbyteczne kalorie spalisz (nie będziesz zmęczony, zatem nie będziesz się wylegiwać na kanapie), śniadanie pobudzi metabolizm. Jeżeli zjesz coś później, Twój metabolizm będzie bardziej leniwy i może się stać, że zaczniesz tyć. Jeśli nie chcesz jeść w domu większego śniadania, do godziny po przebudzeniu zjedz przynajmniej jakieś owoce lub wypij sok owocowy, po następnej godzinie płatki lub pełnoziarniste pieczywo...
Dla wielu osób jest to zadanie niemożliwe do wykonania, ale wierzcie nam, da się to zrobić. Obserwuj swój mocz, jeżeli jest ciemny, powinieneś pić więcej. Pić należy czystą, niesłodzoną, niegazowaną wodę (gazowane mogą wywołać nadkwasicę w żołądku) w ilości 0,4 litra na każde 10 kg swojej wagi (przy wadze 50 kg – 0,4 x 0,5 = 2 litry). Organizm potrzebuje wody, dzięki niej będziesz czuć się świeżo i będziesz mieć więcej energii. Jeżeli pijesz kawę lub alkohol, czyli płyny, które zatrzymują wodę w organizmie, musisz i te straty wyrównać wodą w tej samej ilości.
Teraz już wiesz, jak mieć więcej energii, najwyższy czas zastanowić się jak ją spożytkować. Podpowiadamy - najlepiej aktywnie, np. na wycieczce górskiej lub rowerowej, a na takie wypady zawsze dobrze jest mieć towarzystwo. Jeszcze nie masz partnera/ki? W takim razie zarejestruj się ZA DARMO już teraz na naszym portalu randkowym i umów się na pierwsze spotkanie już dziś!
[Lil]