Kiedyś również mówiono o diecie bezglutenowej, jednakże istniało zbyt mało ekwiwalentów i zbyt mało produktów, które mogłyby nam pozwolić na jej dotrzymanie. Czy wiesz, jakie objawy świadczą o tym, że masz alergię na gluten?
Podejście do glutenu i produktów bezglutenowych uległo w ostatnich latach dramatycznym zmianom. Ludzi, którzy dowiadują się, że mają alergię na gluten jest coraz więcej. Wówczas jedną z pierwszych rzeczy, które musisz zmienić, jest Twój jadłospis. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że możesz mieć alergię na gluten, Twój lekarz powinien przeprowadzić odpowiednie badania i w przypadku potwierdzenia diagnozy, zalecić Ci możliwości rozwiązania tej sytuacji. Diagnozowanie celiakii, czyli alergii na gluten może być bardzo trudne, ponieważ u każdego może objawiać się zupełnie inaczej. Ponoć istnieje ponad 200 znanych symptomów, występujących w układzie trawiennym, lub innych częściach ciała, zwiastujących celiakię. U niektórych pojawi się już w wieku dziecięcym, u innych dopiero w późniejszym czasie. Powody jej powstania nie są znane. Niektórzy nie muszą mieć żadnych oznak alergii, ale badanie krwi da pozytywny wynik. Bywa zaś i tak, że ten, u kogo badanie krwi dało wynik negatywny, będzie mieć pozytywną biopsję jelita. Jednakże wszyscy, u których występują objawy celiakii, mają większe ryzyko pojawienia się komplikacji. Kiedy wykryją u Ciebie alergię na gluten, dobrze by było posłać na badanie również swoich najbliższych krewnych.
Gluten to nazwa ogólna protein zawartych w pszenicy, życie, jęczmieniu i innych ziarnach. Gluten pomaga pożywieniu zachować jego kształt, działa jak „klej”. Można go znaleźć w wielu pokarmach, często w takich, w których byśmy się go wcale nie spodziewali.
Tylko jedna trzecia ludzi zwróci się z prośbą o pomoc do specjalisty.
Na rynku znajduje się bardzo dużo suplementów diety, które możesz spożywać mając celiakię. Musisz je spożywać przede wszystkim jeśli Twoje jelito cienkie nie jest w stanie absorbować potrzebnej Twojemu ciału ilości składników pokarmowych. Właśnie dlatego ścisła dieta bezglutenowa wymaga uzupełnienia określonymi minerałami i suplementami. Nie musi być jednak stosowana u każdego.
Ciasto powinno wystarczyć na 12 rogalików.
Wartości odżywcze w przybliżeniu: 206 kalorii, 46g sacharydów, 1g tłuszczy, 2g białek, 407mg sodu, 3g cukru.
Składniki:
Przygotowanie:
W małej misce wymieszaj drożdże z ciepłą wodą. Drożdże pozostaw w wodzie do rozpuszczenia (około 5 minut). W misce wymieszaj bezglutenową mąkę, cukier i sól. Użyj ugniatacza do ciasta, wodę z drożdżami wlej na środek. Mieszaj dopóki ciasto nie będzie gładkie. Gotową masę przykryj folią i odstaw na 10 minut. Następnie ciasto podziel na 12 identycznych kawałków. Rozgnieć każdy kawałek wałkiem, a następnie zwiń według uznania. Rogaliczki połóź na blasze i przykryj folią. Pozostaw do urośnięcia, około 30-40 minut, lub aż do momentu, kiedy ich objętość nie zwiększy się o 30%. Aż ciasto urośnie, zagotuj 2 litry wody i dodaj do niej olej rzepakowy. Zanurz w niej rogaliki na 30-45 sekund. Po wyjęciu z wody umieść je na natartej masłem blasze i piecz w 400 stopniach Celsjusza przez 15-18 minut, aż nie nabiorą złotego koloru. Podawać je możesz nawet z samym masłem.
Teraz wiesz już, czym jest celiakia i możesz podzielić się tą wiedzą z kimś poznanym na naszym portalu randkowym. Jeszcze nie masz konta? Zarejestruj się ZA DARMO już teraz!
Źródła: http://www.proalergiky.cz/alergie/clanek/projevy-celiakie-pokazde-jinak
https://celiac.org/live-gluten-free/gluten-free-recipes/
[ivi]