Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

10 nawyków, których najtrudniej się pozbyć - Część 1

19.czerwiec 2015
10 nawyków, których najtrudniej się pozbyć - Część 1

Pomimo iż staramy się ich pozbyć, ciągle wracają. Robią „to” wszyscy wokół nas? To jeszcze nie oznacza, że „to” nie jest złym nawykiem. Nie mówimy wyłącznie o paleniu czy braniu używek, jak większość ludzi myśli…

Czy pamiętacie, kiedy byliście mali, a wasi rodzice ciągle mówili, abyście nie obgryzali paznokci? Czemu się nie posłuchaliście? Dzieci robią to same, a “co się w młodości nauczy….” nie jest tak łatwo się pozbyć w życiu dorosłym. Dlatego, zwrócie uwage na wasze dzieci.

Czym jest zły nawyk?

Zły nawyk to powtarzające się złe zachowanie, które najczęściej następuje w sytuacjach stresowych. Dzięki złym nawyką, czujemy się wolni, zrelaksowani i czujemy się ogólnie lepiej. Jednak złe nawyki mają też i drugą stronę medalu. Niektóre z nich, mogą być dla naszego organizmu szkodliwe, inne mogą was wyalienować ze społeczeństwa. Ludzie, mogą na was spoglądać złowrogo, myśleć o was jak o „świni”, a to nie jest przyjemne dla nikogo, może to powodować jeszcze bardziej stresowe sytuacje. Jak pozbyć się złych nawyków?

Nie jest łatwo pozbyć się złego nawyku, ponieważ wywołuje to w ciele chemiczne reakcje – ciało zacznie wydzielać dopaminę, która jest częścią „systemu nagród” w mózgu. W ten sposób właśnie mózg utwierdza w tym, że to co robicie jest właściwie, w nagrodę oferując stan radości, który sprawi, że będziecie czynność tą powtarzać stale. To zaczarowany krąg. Poniżej przedstawiamy 10 złych nawyków, których najtrudniej się pozbyć i porady jak sobie z tym poradzić.

Jedzenie przy telewizorze

jedzenie_przy_telewizorze

Zna to każdy. Oglądamy swój ulubiony serial lub film, gdy nagle poczujemy, że mamy ochotę coś zjeść. Idziecie i bierzecie chipsy, popcorn, krakersy i czekoladę (jeżeli nie żyjecie zdrowym stylem) i od razu czujecie się lepiej. Powodem jest reakcja opisana powyżej. Dlaczego jednak sięgacie po tak niezdrowe rzeczy, kiedy macie w domu pełno warzyw i owoców? Dlatego, że mózg nagradza głównie za tłuszcze i proste cukry, które są głównie w niezdrowym jedzeniu i przekąskach.

Jak nad tym zapanować? Istnieją dwa sposoby, można przestać jeść przed telewizorem, telewizor wyłączyć i/lub iść do kuchni, porządnie przygotować swoje jedzenie, albo przygotować sobie zdrowe jedzenie przed rozpoczęciem oglądania swojego ulubionego serialu lub filmu (a czekolady i chipsów nie kupujcie, albo tylko na specjalną okazje), na przykład niesolone orzeszki, sałatkę owocową, sałatkę warzywną. Warto spróbować przebywać więcej czasu na zewnątrz lub zająć się czymś innym niż oglądaniem telewizji. Jeśli nadal czujecie się nie „w swojej skórze”, postawcie sobie limity (mały talerz chipsów, a nie cała paczka).

Przeklinanie

W dzisiejszych czasach, nieustanna nerwowość, stres, a przez to mnóstwo problemów powodują, że czasami nie wytrzymujemy z nerwami sami i musimy wypuścić całą tą złą energie, która się w nas nagromadziła. Najlepiej jest to zrobić, gdy was nikt nie widzi i nie słyszy. Niektórzy uznają wulgarne zachowanie za nie uprzejme, nie profesjonalne oraz oznakę tego, że nie potraficie nad sobą panować.

Nawet jeżeli się wam wydaje, że nie kierując do nikogo konkretnie przekleństwa, nikogo tym nie urazicie, uspokójcie się. Tak, macie racje, ale tylko połowiczną. Nie tylko wrażliwi mogą wziąć sobie wasze przekleństwa do siebie, nawet jeżeli nie macie tego na celu, ale przykładowo podczas jazdy samochodem, możecie tym rozłościć innych kierowców i może dojść do nieszczęścia.

Jak zatem pozbyć się złego wpływu, który prowokuje was do takich działań? Spróbuj pojechać do parku, by zyskać nową, pozytywną energie. Wulgarne słowa możecie zastąpić nie wulgarnymi, śmiesznymi słowami. Być może zamiast się zdenerwować, rozśmieszycie się, albo spróbujcie za każde nieprzyzwoite słowo wkładać pieniądze „do skarbonki”. Oczywiście musicie wcześniej zdecydować, na co te pieniądze przeznaczacie. Jeżeli była by to rozrywka, „na którą zbieracie przeklinaniem”, nie dałoby to pożądanego efektu. Spróbujcie oszczędzać na coś mniej zabawnego, przykładowo zbierać pieniądze na ubezpieczenie emerytalne, albo w ten sposób możecie spłacić jakiś dług.

przeklinanie_w_aucie

Obgryzanie paznokci

Wielu ludzi miało z tym problemy w dzieciństwie, niektórym pozostało to aż do dorosłości, mowa o obgryzaniu paznokci. Nie tylko wszyscy w okolicy widzą jaki macie zły nawyk, ale ryzykujecie, że gdy obgryziecie je zbyt mocno, możecie dojść aż do krwi i grozi wam wdanie się bakterii. Ponadto jest to niehigieniczne wkładać paznokcie do buzi.

Nie każdemu pomoże tutaj lakierowanie paznokci, pomimo obrzydliwego smaku lakieru i to nie odstrasza niektórych. Druga możliwość to zajrzeć do salonu na manikiur, spróbować paznokcie skrócić maksymalnie.

Lenistwo

To nie jest zły nawyk? Na temat lenistwa często żartujemy, ale nie zdajemy sobie sprawy, że jest to prawdziwy problem. Mowa o ludziach, którzy oszukują samych siebie, po to tylko, aby uniknąć czegoś zrobić. Mają tydzień do nauki na egzamin, lecz będzie leniuchować przez 6 dni w domu przed telewizorem, a potem zasiądą całą noc przed egzaminem aby się czegokolwiek nauczyć. Są to ludzie, którzy płacą rachunki za późno, chociaż mają pieniądze by zapłacić.

Czy kiedykolwiek widziałeś biznesmena, który był by leniwy? Jeśli tak, to z pewnością nie był dobry. Spróbuj zastanowić się, które z tych symptomów pasuje do Ciebie, i spróbuj je zmienić! Bądź aktywny, ustal swoje cele (z nagrodami). Możesz także znaleźć kogoś kto będzie tobie szczerzę prawić komplementy za twoje postępy. Ale zrób to teraz!

  • Strach przed sukcesem lub porażką
  • Strach przed podjęciem złej decyzji
  • Vzpoura proti přísným rodičům nebo jiné autoritě
  • Bunt przeciwko surowym rodzicą
  • Adrenaliza spowodowana odkładaniem wszystkiego na ostatnią chwilę

Źródło: http://health.howstuffworks.com/mental-health/human-nature/behavior/10-hardest-habits-break.htm

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: