Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

10 faktów o Mazurach

25.lipiec 2019
10 faktów o Mazurach

Mazury to Kraina Tysiąca Jezior, prawda? Otóż wcale nie! Zapytacie - jak to możliwe? Skąd w ogóle wzięła się nazwa Mazury i czym są tarpany? W dzisiejszym artykule przedstawimy 10 faktów o jednej z najbardziej lubianych wakacyjnych destynacji Polaków – daj się zaskoczyć!

Smolarze z Mazur

Etymologia słowa Mazury może być dla wielu zaskoczeniem. Pierwszy człon, czyli maz – pochodzi od słowa smolić (kiedyś rzeczownik maź oznaczał smołę). Jeżeli połączymy rzeczownik maz z przyrostkiem –ur, to otrzymamy określenie na smolarzy zamieszkujących dawniej tereny leśne w tym regionie. To właśnie im zawdzięczamy nazwę Mazury.

Obalamy mit

Mazury bywają często określane jako Kraina Wielkich Jezior Mazurskich( i tutaj nie mamy do czego się przyczepić), jednak częstszym jest miano Krainy Tysiąca Jezior, które wcale nie jest zgodne z prawdą. Otóż na Mazurach znajduje się około 2 600 jezior, czyli o ponad 2 razy więcej niż mogłoby się zwykłym "śmiertelnikom" wydawać . Ile z nich udało ci się już zobaczyć na własne oczy?

Grunwald i Wilczy Szaniec

Znane każdemu nazwy z historii Polski. Oba te ciekawe obiekty historyczne znajdują się na terenie Krainy Wielkich Jezior. Grunwald, gdzie w 1410 roku odbyła się słynna bitwa oraz nie mniej słynny - Wilczy Szaniec, czyli ukryta w lesie kwatera Hitlera.

Krzycz najgłośniej jak się da!

Masz czasami ochotę się wykrzyczeć? W takim razie wybierz się do miejscowości Gołdap na Mazurach, gdzie już od ponad 20 lat odbywa się Międzynarodowy Konkurs Krzyku. Wydarzenie stało się na tyle popularne, że zjeżdżają się tam ludzie nie tylko z całej Polski, ale z całego świata. Jak wygląda konkurs? Uczestnicy przez 5 sekund muszą krzyczeć do specjalnej aparatury. Najlepsze odnotowane wyniki przekraczały wartość 138 dB.

Polski Egipt

Czy wiesz, że w Polsce mamy swoją własną piramidę? Można ją znaleźć w miejscowości Rapa na Mazurach. Jest to grobowiec rodziny barona Friedricha von Fahrenheita. Grobowiec ten, jak łatwo się domyślić był wzorowany na egipskich piramidach. Polska piramida ma wysokość prawie 16 metrów i krąży o niej wiele wierzeń i legend. Jedna z nich mówi, że piramida ma właściwości lecznicze, a inna zaś, że w jej wnętrzu występują zakłócenia pola magnetycznego.

Trochę geografii

Spokojnie, tylko trochę. Powiemy sobie o największym i najdłuższym jeziorze na Mazurach. Największym jak każdy z nas z pewnością doskonale pamięta ze szkoły jest jezioro Śniardwy, którego powierzchnia wynosi aż 113,8 km2. Najdłuższym jeziorem jest natomiast Jeziorak, którego długość wynosi ok. 27,45 km. Takie cuda tylko w Krainie Wielkich Jezior!

Ośrodek dla żubrów

W Puszczy Boreckiej stworzono tzw. Ośrodek Hodowli Żubrów. Co ciekawe, jest to drugi co do wielkości taki ośrodek w Polsce. Oczywiście, jak łatwo się domyślić - największą atrakcją jest tam możliwość oglądania żubrów z platformy widokowej. Możemy je podziwiać np. podczas karmienia. Początkowo wszystkie zwierzęta żyły w zagrodach, dopiero kiedy niektórym z nich udało sie uciec do lasu, postanowiono, że powinny one przebywać na wolności.

Tarpany

Czym są tarpany? Otóż jest to wymarły (już od ponad 200 lat) gatunek dzikich koni. Dawniej zamieszkiwały one Europę. Obecnie możemy jednak spotkać jeszcze potomków tych wspaniałych dzikich stworzeń. Gdzie? Oczywiście na Mazurach! Konkretnie na półwyspie Popielińskim. Tam, w naturalnych warunkach żyją aż 4 tabuny tych koników polskich. Gwarantujemy, że naprawdę warto zobaczyć je na żywo.

Bociania wieś

Żywkowo na Mazurach zyskało przydomek bocianiej wioski. Dlaczego? Otóż co roku do tej pięknej miejscowości przylatuje około 100 bocianów, a na jesień odlatuje aż 2 razy więcej! W Żywkowie istnieje również specjalna platforma widokowa, z której można obserwować te piękne zwierzęta.

Bądź w trzech miejscach jednocześnie

Chcesz sprawdzić, jak to jest być w kilku miejscach jednocześnie? Jedną z najbardziej rozpowszechnionych możliwości jest stanie na granicy dwóch miast lub krajów. Ale to są zaledwie dwa miejsca na raz, co jednak jeśli chcemy czegoś więcej? Czy to możliwe? Właściwie tak, bowiem na Mazurach znajduje się najbardziej wysunięty na północny-wschód punkt województwa warmińsko-mazurskiego, dokładnie tam spotykają się też granice trzech państw – Litwy, Rosji i Polski. Fajnie, prawda?

I co? Udało nam się cię zaskoczyć? A może, dzięki nam zdecydowałeś, że jeszcze w tym roku wybierzesz się na wakacje na Mazury? Jeżeli marzysz o wakacjach, lecz nie chcesz jechać na nie sam, zawsze możesz zarejestrować się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i poznać kogoś, z kim będzie ci się przyjemniej podróżowało.

[nk]

Źródło:

http://www.national-geographic.pl

Udostępnij ten artykuł na: