Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

10+ ciekawostek o Eurowizji

17.sierpień 2020
10+ ciekawostek o Eurowizji

W tym roku z powodu sytuacji epidemiologicznej na świecie konkurs Eurowizji został odwołany. To pierwsza taka sytuacja w historii ESC. Choć od daty planowanego konkursu upłynęło już trochę czasu są wśród nas tacy, którzy nadal ubolewają nad brakiem tej wyjątkowej imprezy muzycznej. Pocieszmy się zatem przy lekturze ciekawostek dotyczących konkursu.

ESC czyli Eurovision Song Contest już od 64 lat bawi (nie tylko!) europejskich widzów. Czy znasz utwory i zespoły, które zyskały sławę właśnie dzięki Eurowizji? Zastanawiałeś się kiedyś, ile tak naprawdę o niej wiesz? Przekonajmy się...

Najstarszy konkurs muzyczny

Konkurs Piosenki Eurowizji ma swoje miejsce w słynnej Księdze Rekordów Guinnessa, jest to bowiem najdłużej transmitowany w telewizji coroczny muzyczny konkurs w historii. Inauguracyjny Konkurs Piosenki Eurowizji odbył się już 64 lata temu w szwajcarskim Lugano. Zwycięższczynią była Lys Assia ze Szwajcarii.

Najdłuższy pocałunek

Rok później, bo 1957 roku wielkim zainteresowaniem cieszył się występ Duńczyków. Parę wykonującą swój utwór na scenie połączył jak dotąd najdłuższy emitowany w telewizji pocałunek. Podobno miał on trwać dopóki wykonawcy nie usłyszą sygnału z reżyserki, ale sygnał z przyczyn technicznych - nie nadszedł. 

Tyle tulipanów w całym mieście...

W 1958 roku organizatorem konkursu była Holandia, która ozdobiła scenę ogromną ilością tulipanów. Dzięki temu już od pierwszego wejrzenia wszystkim było jasne, kto jest gospodarzem tegorocznego ESC. 

Tylko dwóch uczestników

Do 1971 roku na scenie mogły występować tylko dwie osoby. Teraz maksymalna ilość uczestników na scenie wynosi 6. 

Najsłynniesze utwory

„Waterloo” ABBY i „Nel blu dipinto di blu” Domenico Modungo (znane lepiej jako „Volare”) to zdecydowanie najsłynniejsze eurowizyjne piosenki.

Śpiewaj po swojemu

W 1977 roku nową zasadą konkursu było, że uczestnicy muszą wykonywać swoje utwory w języku ojczystym. Wyjątkiem były Niemcy i Belgia, które zdążyły już wybrać utwory reprezentacyjne przed wprowadzeniem zmian regulaminowych przez EBU.

Coca-Cola na ESC

Szwecja w 1987 roku miała wystąpić z utworem zatytułowanym Fyra Bugg och en Coca-Cola, jednak europejski oddział amerykańskiego koncernu zakazał użycia nazwy tej znanej marki podczas Eurowizji. Dlatego nazwa utworu została ostatecznie zmieniona na Boogaloo.

Głos publiczności

O wyborze piosenki na konkurs Eurowizji pierwszy raz pozwolono zadecydować publiczności dopiero w 1988 roku. 

Dyskwalifikacja

W  tym samym roku zdyskwalifikowano Cypr z ESC. Powodem byłowcześniejsze opublikowanie piosenki, co było złamaniem zasad regulaminu. 

Polski sukces 

Najlepszym (jak dotąd) polskim wynikiem w konkursie ESC może się pochwalić Edyta Górniak z utworem To nie ja. Zajęła 2 miejsce. Przypomnijmy, że był to debiut naszego kraju w konkursie.

Australia w ESC

Od 2015 roku w Konkursie Piosenki Eurowizji występuje Australia. Jak to możliwe? Otóż, w Australii już od wielu lat konkurs cieszy się ogromną popularnością. Miliony Australijczyków uważa ESC za własną tradycję i każdego roku śledzi go z wielkim zaangażowaniem. Występ w 2015 roku miał być jedynie nagrodą dla wszystkich australijskich fanów za ich wsparcie. Ponieważ jednak ów występ odniósł wielki sukces, organizatorzy postanowili jeszcze raz zaprosić Australię do wzięcia udziału w konkursie. Od tamtego momentu, co roku możemy podziwiać Australię w konkursie.

Ilu nas było?

Jak dotąd w ESC wzięły udział 52 państwa. Warto wspomnieć, że niektóre z nich już nie istnieją, np. Jugosławia, czy Serbia i Czarnogóra, które teraz występują oddzielnie.

Cieszysz się już na przyszłoroczną Eurowizję? Zadbaj o to, abyś nie musiał/a oglądać jej w samotności! Zarejestruj się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i umów się na pierwszą randkę już dziś!

[nk]

Źródła:

https://dziennik-eurowizyjny.pl/

Udostępnij ten artykuł na: