Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Z miłości do zdrowia: Skąd czerpać energię?

25.luty 2019
Z miłości do zdrowia: Skąd czerpać energię?

Co prawda do astronomicznej wiosny jeszcze daleko, ale pogoda za oknem już daje nam do zrozumienia, że wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią – wiosenne zmęczenie. Masz wrażenie, że brakuje ci energii? Ciągle chce ci się spać? Dzisiaj podpowiemy jak odzyskać energię!

Czynniki zewnętrzne

Słyszeliście już kiedyś o przesileniu wiosennym? Z pewnością tak, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że coś takiego naprawdę istnieje i co więcej – ma nawet swoją nazwę medyczną – syndrom zmęczenia wiosennego. Skąd się to bierze? Przecież wszystko budzi się do życia – dlaczego więc nie budzę się i ja? W zimie większość czasu spędzamy w domu, a naszemu organizmowi zaczyna brakować słońca. Nie służy mu również dieta, która w tym okresie jest uboższa w witaminy i minerały. Wraz z przyjściem wiosny nasze ciało zmaga się ze zmianami, które dla nas przygotowuje nowa pora roku. Niestety zmienna pogoda i ciągłe skoki ciśnienia nie pomagają w rozwiązaniu tego problemu.

Oszczędzaj energię

Umysł każdego człowieka jest wyjątkowo podatny na zapamiętywanie negatywnych doświadczeń. I choć wiemy, że większość nieprzyjemnych zdarzeń nie zasługuje nawet na naszą uwagę – a mimo to pozwalamy im, aby psuły nam humor i pozbawiały energii do działania. W NLP (Neuro-linguistic programming) takie komunikaty otrzymały adekwatną nazwę: bullshit (ang. azdury). Przecież tak naprawdę to my decydujemy, czy informacje, które otrzymujemy będą miały na nas jakiś wpływ. Jak sobie z tym poradzić?

  1. Znajdź komunikaty bez wartości – poczytaj trochę o tym, jak wyglądają typowe bezwartościowe komunikaty, a następnie zastanów się, ile z nich w ostatnim czasie trafiło do ciebie.
  2. Uświadom sobie, że bezwartościowe komunikaty to tylko opinie, a nie fakty.
  3. Bezwartościowe komunikaty mogą wywoływać lęki i zniechęcać do działania, więc unikaj informacji, które mają negatywny wpływ na twój nastrój.

Jak dodać sobie energii

Uniwersalna, lecz jednocześnie naukowo udowodniona prawda jest taka, że nasza energia życiowa jest uzależniona od poczucia sensu i szczęścia. Należy o tym pamiętać i pielęgnować życie, aby nie stało się monotonne i nudne. Wówczas, prędzej czy później, zagoszczą w nim zmęczenie i depresja. Zdaniem Morana Cerfa, neurobiologa z Northwestern Universtity większość z nas tak naprawdę jest szczęśliwa, choć wcale nie zdaje sobie z tego sprawy. Psycholodzy radzą więc zastosowanie tzw. psychologii pozytywnej, która polega na przywoływaniu dobrego nastroju i przypominaniu sobie o sensie życia. Dotyczy to zarówno kwestii materialnych jak i relacji międzyludzkich. Człowiek musi być wdzięczny sam sobie, za wszelkie osiągnięcia, stanowi to doskonałe antidotum na urazę, poczucie niedostatku i depresję.

A co jeżeli nasze zmęczenie jest wynikiem przesilenia wiosennego?

Zarówno w przypadku depresji, jak i przesilenia wiosennego przydatne w odzyskaniu energii będą następujące rady:

  • nie przepracowuj się
  • śpij minimalnie 8 godzin
  • do łóżka kładź się już około godz. 22
  • przejdź na dietę lekkostrawną
  • pij dużo soków owocowych
  • uzupełnij dietę preparatami wielowitaminowymi
  • ćwicz, uprawiaj sport, lub przynajmniej regularnie spaceruj

Tym, którzy mają energii dostatek, lecz brakuje im miłości polecamy zarejestrowanie się ZA DARMO na naszym portalu randkowym i wypełnienie ankiety randkowej już teraz!

[ivi]

Udostępnij ten artykuł na: