Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Wszystkie artykuły Wszystko o randkowaniu Zdrowie i uroda Czas wolny Recenzje

Słońce i jego następstwa

3.sierpień 2016
Słońce i jego następstwa

Jak sobie poradzić z poparzeniami? Co może się nam stać jeżeli zostaniemy na słońcu zbyt długo?

Na zewnątrz świeci słońce i nie ma człowieka, który nie chciałby „nabrać kolorów”. Leżąc na kocu, odpoczywając nad wodą, siedząc na ogródku, poddajesz swoją skórę promieniom słonecznym i tracisz poczucie czasu. Wygrzewanie się na słońcu jest przyjemne, ale jeżeli nie będziesz uważać, jego następstwa mogą być katastrofalne. Spalisz się jak rak i będzesz cierpieć. Chyba każdego już to kiedyś spotkało i z pewnością każdego to może spotkać. Ważne jest, aby tego problemu nie lekceważyć. Częstym wysuszaniem skóry narażasz się na różne choroby, w tym raka i czerniaka.

Co wywołuje poprzenia?

Jak wszyscy wiemy, łatwo się spalić. Jeżeli Twoja skóra będzie narażona na promienie słoneczne dłuższy czas, stanie się czerwona, sucha i podrażniona. Słońce emituje w sumie trzy długości fal słonecznych i promieniowania ultrafioletowego: UVA, UVB i UVC. Promieniowanie UVC nie dociera na naszą planetę, natomiast dwa pozostałe jak najbardziej i mogą uszkodzić naszą skórę. Uszkodzenie skóry wywołują promieniowania UVA i UVB jednocześnie.

Jak szybko się spalisz na słońcu, zależy od:

o   Twojej cery

o   intensywności słońca i

o   oczywiście tego, jak długo będziesz narażony na promienie słoneczne.

Jest różnica kiedy opala się człowiek o jasnej karnacji, a kiedy o trochę ciemniejszej. Człowiek o blond włosach i niebieskich oczach prawdopodobnie o wiele szybciej spali się „na raka”.

Sposób użycia kremu do opalania:

Krem do opalania powinien zawierać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny (lub też SPF), najlepiej 30. Powinieneś się nim nasmarować na pół godziny przed tym, niż wyjdziesz na zewnątrz. Promieniowanie UV przenika nawet przez chmury. Najlepiej smaruj się co dwie godziny, jeśli jesteś nad wodą i chodzisz się kąpać – jeszcze częściej.

Oto kilka rad jak zabezpieczyć swoją skórę, kiedy jesteś na zewnątrz:

Promienie słoneczne jest najsilniejsze między dziesiątą a szesnastą godziną. Kiedy aktywność słońca na zewnątrz jest duża, dobrze by było trzymać się cienia. Jeżeli koniecznie musisz przebywać na zewnątrz, chroń się. Weź okulary przeciwsłoneczne, kapelusz lub czakpę i przede wszystkim posmaruj się kremem z odpowienim filtrem.

Słońce

Co mam robić jeżeli zasnę na słońcu?

o   Jeżeli jesteś nad wodą, idź się ochłodzić, chociaż na kilka chwil, po wyjściu szybko się ubierz. Oczywiście najlepiej będąc mokrym, ubranie będzie Cie przyjemnie chłodzić. Jeśli masz możliwość, rób sobie lodowe okłady, nie zadziała to tylko na poważniejsze poparzenia. Unikaj perfumowanych mydeł i innych substancji, które mogą wysuszać Twoją skórę. Wysuszona skóra będzie boleć jeszcze bardziej. Po krótkiej kąpieli czy prysznicu, użyj balsamu chłodzącego po opalaniu. Twoja skóra musi być odpowiednio dobrze nawilżona. Używaj tego kremu kilka razy dziennie, aby nie zaczęła Ci schodzić skóra.

o   Jeśli na Twojej skórze pojawią się wielkie pęcherze, co więcej, masz gorączkę, dreszcze, jesteś zmęczony i osłabiony, nie jest to zwykłe poparzenie słońcem. Powinieneś zgłosić się do lekarza. Pęcherzy w żadnym wypadku nie przekłuwaj ani nie drap. Mogłaby pojawić się infekcja, której następstwem byłyby np. ropiejące rany.

o   Częste poparzenia skóry mogą doprowadzić do jej przedwczesnego starzenia się. Na rynku znajduje się wiele preparatów, z różnymi filtrami ochronnymi, w aptece z pewnością poradzą Ci najlepiej jak ochronić siebie i swoich blizkich, aby wakacje były dla was przyjemnością a nie utrapieniem.

Przeciwko poparzeniom:

o   nie lekceważ prewencji

o   używaj balsamów chłodzących, przyniosą natymchmiastową ulgę

o   spraw sobie przyjemność chłodnym prysznicem

o   zrób sobie kąpiel z płatków owsianych

o   do kąpieli dodaj odrobinę octu jabłkowego

o   użyj rumianku

o   nie używaj perfumowanych mydeł

o   nawilżaj skórę kremami, spróbuj aloe vera

o   dużo pij

o   poparzenia smaruj białym jogurtem, twarogiem lub śmietaną, przyniesie to ulgę od gorąca

o   możesz użyć ogórka sałatkowego

o   ugotuj ziemniaki, ostudź je i wykorzystaj jako okłady na poparzone miejsca

Co robić kiedy pojawią się inne powikłania?

Szok termiczny

Mowa tutaj o przegrzaniu organizmu, jest to tzw. zaburzenie termoregulacji. Nie masz wystarczająco dużo wody w ciele abyś wytwarzał pot, przez co Twoje ciało się przegrzewa. Obniża się ciśnienie krwi, przyśpiesza tętno. Musisz się chłodzić i mieć wystarczająco dużo świeżego powietrza. Szok termiczny może się skończyć tragicznie, uszkodzeniem mózgu, systemu nerwowego, a nawet śmiercią. Oznaki to na przykład gorączka i zaczerwienienie skóry.

Udar

Udar łatwo poznać. Będziesz mieć wrażenie, że jesteś przeziębiony. Objawy będą takie same. Gorączka, dreszcze, mdłości, ból głowy i ogólne osłabienie organizmu. W takim przypadku pij dużo wody i innych płynów abyś nie był odwodniony. Unikaj słońca, dopóki Twoje poparzenia się nie wyleczą. W odróżnieniu od szoku termicznego, udar może wystąpić nawet po kilku godzinach.

Dehydratacja

Jeżeli masz dużą gorączkę (może osiągnąć nawet 41°C), dreszcze, silne bóle, jest Ci niedobrze i cały dzień masz sucho w ustach, nie wahaj się, idź do lekarza. Może to być poważna dehydratacja, która nawet w niektórych przypadkach wymaga hospitalizacji.

Babcine rady

Cuda w postaci jogurtu, mleka i twarogu

Jeżeli jesteś zwolennikiem babcinych rad, ziółek i natury, wypróbuj okłady z jogurtu, twarogu lub śmietany. Możesz również użyć mleka i namoczyć nim np. ręczniki. Kwas mleczny, który jest zawarty w produktach mlecznych pomoże zwalczyć uczucie gorąca i „złagodzić” popaloną skórę. Ma również działanie przeciwzapalne.

Źródło: http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/guide/sunburn?page=2

http://www.medicinenet.com/10_home_remedies_for_sunburn_treatment-page3/views.htm

[kač]

Udostępnij ten artykuł na: