Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Wszystkie artykuły Wszystko o randkowaniu Zdrowie i uroda Czas wolny Recenzje

Czytasz książki?

3.październik 2016
Czytasz książki?

Czasy się zmieniają, zmiany nie ominęły również książek, oprócz tego, że ich papierową formę powoli wypiera e-czytnik (lub czytnik e-booków), straciły też na popularności. Dlatego dziś odpowiemy sobie na pytanie, dlaczego warto czytać?

Każdy ma swoje zdanie odnośnie czytania książek, ktoś to uwielbia, ktoś inny nienawidzi. Niektórzy młodzi ludzie potępiają książki i uważają za przestarzałe. Zobaczmy co książki mogą wnieść do naszego życia, oraz czy mogą nam coś z niego wziąć...

Co nam dają książki?

Chyba każdy się zgodzi, że książki wiele w życiu zmieniają. Możemy się z nich wiele nauczyć, w bardzo przyjemny sposób (np. w formie powieści). Dowiesz się czegoś z historii, czegoś o pierwszej lub drugiej wojnie światowej, czy też o niewolnictwie w Ameryce, jest tego naprawdę dużo i muszę przyznać, że nawet mnie – przeciwnika literatury historycznej, niektóre opowieści wciągnęły. Możey z nich czerpać nie tylko wiedzę historyczną. Istnieje niezliczona ilość gatunków, niektóre książki mogą stać się Twoim „doradcą duchowym” i nauczyć Cię jak należy w życiu postępować. Nie mam tutaj na myśli typowych ksiązek religijnych. Z ksiązek dowiesz się też czegoś o kulturze narodów całego świata. Naprawdę jest z czego wybierać i aż szkoda z tego nie skorzystać...

Dodatkowym plusem czytania książek jest uzyskanie jednej niezwykłej cechy, mianowicie umiejętności komunikacji z innymi ludźmi. Czytając człowiek uczy się nowych, nie używanych w codziennej mowie wyrazów, zatem jego zasób słów ulega znacznemu pozszerzeniu. Osobę oczytaną poznasz od razu. A jeżeli wciąż nie masz partnera, wiedz, że czytanie może Ci bardzo pomóc w jego szukaniu. Będziesz atrakcyjniejszy dla tych inteligentniejszych ludzi, a Ty z kolei będziesz w stanie czytać w ludziach, jak w otwartych księgach.

Rytuał czytania

Istnieją dwa rodzaje ludzi, którzy czytają ksiązki. Pierwsi mogą czytać wszędzie – w środkach komunikacji miejskiej, przy wrzaskach dzieci podczas szkolnej przerwy, nawet dźwięki naprawianej ulicy tuż pod oknem nie są w stanie ich zmusić do odłożenia ksiązki. Akcja tak bardzo ich pochłonie, że nie słyszą nic, ani nikogo wokół siebie. Są i tacy, którzy potrafią czytać idąc (chyba nie muszę mówić, jak to niebezpieczne). Ci drudzy zaś czytają dla relaksu, zatem do czytania potrzebny jest im cichy zakątek, biblioteka, park, lub też własne łóżko. Dla nich czytanie jest rytuałem i wyczekiwaną chwilą na odpoczynek od codziennego stresu. Obie te grupy ludzi mają jednak ze sobą coś wspólnego – kochają czytać.

Przyjaciele

Tak samo, jak podczas każdej innej aktywności, czytając możesz zyskać nowych przyjaciół, lub stracić tych co masz. To drugie nie staje się często, mało jest ludzi, którzy uważają, że ktoś, kto czyta książki musi być dziwakiem. Warto podkreślić, że coś takiego prędzej pomyśli sobie jakiś kolega, lub nic nieznaczący znajomy. Prawdziwy przyjaciel nie opuści Cię dlatego, że popołudniu potrzebujesz odrobiny czasu na czytanie. Idealnie by było gdyby wziął swoją książkę i czytał razem z Tobą. Zyskanie przyjaciół podczas czytania książki również nie jest niemożliwe. Zwłaszcza jeżeli nie siedzisz zamknięty z książką w domu, ale wyjdziesz na zewnątrz, gdzie spotkasz innych miłośników czytania, którzy zaczną z Tobą rozmawiać, tylko dlatego, że w ręku trzymasz np. tą samą książkę, lub powieść od tego samego autora. Zajomych o podobnych zainteresowaniach możesz znaleźć także w internecie. Tutaj aż roi się od różnego rodzaju for dyskusyjnych. Nawet jeżeli nigdy nie spotkacie się „na żywo” dobrze jest podzielić się z kimś swoimi wrażeniami z przeczytanej książki, z kimś, kto podziela nasz zapał.

czytanie książek

Uwaga na świat fantazji

Może się stać, że człowiek uzależni się od książek. Nie fizycznie, ale psychicznie. Mowa tutaj o człowieku, który nie utrzymuje kontaktu z rzeczywistością, zamyka się w świecie książki, wyobraża sobie siebie jako głównego bohatera. Później zaczyna pisać swoje opowieści, które pomagają mu rozwijać jego kreatywność, ale zarazem pakują go w coraz większe problemy. Ci ludzie powinni otworzyć oczy, rozejrzeć się i podziwiać piękno prawdziwego świata, a nie tylko tego wymyślonego. Mogliby chociażby wybrać się na łono przyrody, które pomoże im się zrelaksować, lub też do kina, teatru, czy na koncert.

Papier czy ekran?

Doszliśmy wreszcie do problemu współczesnego świata. Dziś, ludzie dla swojej własnej wygody (czasem dla bycia „cool”) wybierają tą drugą opcję. Moim zdaniem wykorzystywanie telefonu, tabletu lub e-czytnika jest doskonałym wyborem na długie podróże z ogromną ilością bagażu. Jeżeli leżysz w domu na kanapie, lepszym wariantem wydaje mi się być papierowa książka. Książki mają swój specyficzny zapach, dla wielu ma również znaczenie to, że mogą obracać strony, oraz wystawiać książki na półce po przeczytaniu. Z drugiej strony ściągnięcie książki na tablet jest bardziej ekologiczne, niż drukowanie milionów egzemplarzy, które być może wcale się nie sprzedadzą.

Pogorszenie wzroku

Niektórzy naukowcy twierdzą, że czytanie książek szkodzi naszym oczom, więc lepiej ich nie czytać. Nie jest to jednak łatwe. Czytając ograniczamy naturalny ruch oczu, dlatego podczas długotrwałego czytania wzrok może się pogarszać. Dlatego należy dotrzymywać zasad zdrowego czytania: robić przerwę co 20 minut, patrzeć w dal i na blisko, dużo mrugać. Ważne jest również regularne picie i zdrowe odżywianie (oczy są bardzo wymagającym organem). Czasem możemy usłyszeć, że nie wolno czytać przy złym świetle. Owszem, światło powinno być wystarczające, inaczej oczy nas mogą zacząć palić, będą łzawieć, rozboli nas głowa, jednakże nie zaszkodzimy im tym, tzn. w ten sposób nie powstają wady wzroku. O wiele gorsze w skutkach jest białe światło z telefonów i tabletów, zwłaszcza na wieczór. Z jego powodu wiele osób ma problemy ze spaniem, choć wcale nie podejrzewają, że to właśnie komórka może być tego przyczyną. Jeżeli chcesz czytać przed spaniem, rozświeć wystarczająco dobrze światło i wybierz papierową książkę.

Książka, czy film?

Ten spór jest obecny na świecie chyba już od pierwszego filmu nakręconego na podstawie książki. Filmy zazwyczaj wybierają ludzie z mniejszą wyobraźnią, oraz ci, którzy są zbyt leniwi aby przeczytać książkę. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich przypadków. Czytelnicy zaś krytykują filmy, ponieważ albo nie zawierał wszystkich szczegółów (co nawet nie jest możliwe z racji ograniczenia czasowego), albo akcja została zmieniona. Kręcenie filmu na podstawie książki jest niestety niewdzięczną robotą. Z drugiej strony, na tego rodzaju filmach zarabia się najwięcej, ponieważ każdego ciekawi, jak to zostało nakręcone...

Pamiętaj, że czytanie książek wiele wniesie do Twojego życia, dlatego nie powinieneś tego unikać. Odpoczniesz, pośmiejesz się i jeszcze się czegoś przy okazji nauczysz.,

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: