Strona Główna

Ankieta randkowa

Fotorandka

Lifestyle magazyn

Zarejestruj się teraz

Wszystkie artykuły Wszystko o randkowaniu Zdrowie i uroda Czas wolny Recenzje

Alergie czyli groźna Wiosna

4.maj 2015
Alergie czyli groźna Wiosna

Mówicie sobie, że "Nie należe do tej grupy 1/5 osób, która cierpi na alergie." a tu nagle "Bum!"? Nie rozpaczaj i staw temu czoła. :)

Każdy ma ulubioną porę roku, moją jest wiosna, kocham ją za pozytywną energie przyrody, która jest wyczuwalna wszędzie, gdzie nie spojrzysz. Przyroda przez zimę odpoczeła i teraz przyszedł by się obudziła w swojej całej pięknej okazałości. Na dworzu świeci już słoneczko, trawa jest zielona, a kwiaty zaczynają kwitnąć, wszystko jest doskonałe... I wtedy to przychodzi. Rano się budzicie i uświadamiacie sobie, że nie możecie oddychać przez nos, nic niewidzicie, ponieważ łzawicie i wam oczy spuchły. Alergia was przywita w całej okazałości.

Alergia to nadmierna odpowiedź ciała na jakieś zagrożenie. W przypadku alergii, która się ujawnia w wiosnę (ale i w lecie i jesienią), jest to pył kwiatów i traw. Ci nieszcześnicy, którzy na alergie cierpią, wiedzą bardzo dobrze czym się objawia. Jedni mają zatkany nos, innym cieknie z nosa, niektórzy mają przekrwione, swędzące oczy, ochrypły głos, ból gardła, jeszcze inni kichają, a "najlepiej" jest wtedy, kiedy wszystko to mamy jednocześnie (własne doświadczenie). Na dworzu ludzie na was spoglądają, ponieważ wyglądacie jakbyście cały tydzień nie spali, macie czerwony nos i łzawią wam oczy. Takie doświadczenie może zepsuć nawet najładniejszą wiosnę. Co robić? Wypróbujcie moje porady i tricky, które umożliwią wam wieść troszkę bardziej "normalny żywot".

Podstawy

Podstawą "opanowania" alergii jest przedewszystkim wiedza, na co się jest uczulonym. Nie obejdzie się zatem od wizyty u lekarza. Gdy już dowiesz się na co masz alergie, ściągnij sobie "kalendarz pylenia". Dowiesz się wtedy, w którym okresie alergia będzie najcięższa.
Lekarz przepisze odpowiednie leki. Prawdopodobnie poleci wam jakieś krople (do nosa czy oczu), które zmniejszą dolegliwości (takie jak zatkany nos czy piekące oczy), ale nie jest to dobre rozwiązanie na dłuższa metę, ponieważ może doprowadzić do sytuacji, że będziecie mieć nos cały czas zatkany jeśli nie będziecie notorycznie używać spraya. Kolejna możliwość to antyhistaminika, którą trzeba brać przez cały czas występowania alergii. Jeśli problemy nieustępują długo, pozostają już tylko leki kortiokaidalne.

Spray do nosa

Jak już wymieniłam, dłuższe używanie sprayu do nosa nie jest dobrym rozwiązaniem, istnieją jednak odmiany sprejów z morską solą, które mogą być używane bez ograniczeń, czyszczą i regenerują śluzówkę nosa.

Ograniczyć pobyt na zewnątrz

Podczas sezonu pylenia krzewów, kwiatów i trwa, jeśli mamy alergie, należy unikać przebywania na zewnątrz. Prawdą jest, że każdy musi iść do pracy, szkoły lub na zakupy, ale unikajmy całodziennego pobytu na dworzu, głównie podczas wietrznych dni. Nie należy też otwierać okien. Wychodźcie na dwóch podczas godzin kiedy jest najmniejsza koncentracja pyłu - między godzinami 10, a 15 i unikajcie pobytu na dworzu około godz 17.

Na dworzu

Jeśli już na dwór wychodzicie, niezapomniejcie o waszej tajnej broni - okulary przeciwsłoneczne. Nie tylko chronią przed szkodliwym promieniowaniem UV, ale także ochronią wasze oczy przed pyłem, takie 2 w 1.

Jeśli jeździcie samochodem, starajcie się nie otwierać okna, a zamiast tego włączcie klimatyzacje.

wiosna

Mycie rąk i włosów

Za każdym razie, kiedy przyjdziecie z dworu, powinniście umyć ręce i twarz, aby nie dochodziło do sytuacji, że wpadnie wam pył do oczu z powodu "opylonej" ręki, wtedy wasze symptomy mogą się tylko pogorszyć. Istotne jest też aby myć włosy, w których pył również często zostaje, a czeka na to aby wpaść do waszego łóżka. Uwierz, że pył w łóżku to nic przyjemnego. Jeśli chcecie tego uniknąć, a nie chcecie myć włosów codziennie, przynajmniej każdego dnia je porządnie wyczeszcie z pyłu.

Ubranie

Po przyjści z dworu, należy zmienić ubranie, ponieważ na ciuchach pozostaje pył. Wiąże się to też z praniem. Nawet podczas słonecznej pogody, należy suszyć pranie w domu, a nie na zewnątrz, jeśli już suszycie na zewnątrz, należy je porządnie wytrzepać.

Prach a pyl v domácnosti

Usuwajcie osadzający się kurz i pył w domu, a to kilka razy dziennie. Chodzi głównie o parapety i okna, gdzie osadza się go najwięcej. W żadnym przypadku nie używajcie do tego miotełki do kurzu, ponieważ roznosi pył jeszcze bardziej.

Zwierzęta

Chociaż nie wygląda to na pierwszy rzut okra, zwierzęta (głównie psy) mogą pogarszać alergie. Na sierści osadza się olbrzymia ilość pyłu podczas pobytu na dworzu, który jest później zanoszony do domu. Dlatego nie należy puszczać waszych ulubieńców do wysokiej trawy, a przed przykściem do domu, należy wyczyścić zwierzaka z pyłu.

Ogródek

Prace w ogrodzie zawsze przynoszą nam radość, ale też i problemy. Podczas siekania trawy w powietrze wylatuje olbrzymia ilość pyłu, który potem wdychacie. Jeśli to możliwe, poprości kogoś, aby za wasz ten trawnik skosił, jeśli musicie to robić sami, założcie masku, która was ochroni. Nie zapomniejcie o waszych słonecznych okularach.

Wakacje

Po okresie najgorszego pylenia, możecie zaplanować wakacje, najlepiej nad morzem. Na plaży odpoczniecie psychicznie i fizycznie, ale także od pyłu. Uważajcie jednak na kierunek podróży. Unikajcie tropikalnych klimatów, gdzie również możecie być narażeni na pył, a także na pleśnie.

Życze wam, abyście przeżyli sezon pylenia w najlepszy nastroju i w spokoju, jeżeli będziecie trzymać się tych zasad, to objawy powinny być łagodniejsze. Jak najmniej zasmarkanych nosów i ponurych dni!

[Lil]

Udostępnij ten artykuł na: